Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 9 kovo d. 21:07
Kas yra litografija?
litografija

Birutė Žilytė, „Žalgiris II“ (1970 m. | pop., sp. litografija, 56,2×70,3).

Litografija – tai plokščiaspaudės grafikos technika, kuomet naudojamas litografinis akmuo (klintis). Ją XVIII a. pab. išrado vokietis Aloisas Senefelderis.

Tekstas ir fotografijos pirmą kartą publikuoti 2019 m. rugpjūčio 19 d. portale vilniausgalerija.lt

Spausdinamieji elementai litografiniu tušu arba litografiniu pieštuku piešiami dviem būdais: tiesiai ant šlifuoto akmens arba litografiniame popieriuje (ant gruoblėto paviršiaus, su specialiu posluoksniu). Iš pradžių, piešiama akmens paviršiuje riebiu pieštuku, tuomet spaudos forma ėsdinama rūgštimi. Rūgštis nepaveikia riebių akmens vietų, o prie sudrėkintų plotelių spaustuviniai dažai nelimpa. Taip litografiniame popieriuje sukurtas piešinys atspaudžiamas ant akmens.

Litografijos technika daug kūrė romantizmo dailininkai. Pirmoji litografijos spaustuvė Lietuvoje, Vilniaus universitete, įkurta 1920 metais.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!