Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 18 liepos d. 10:25
VVJ meno galerijoje veiks paroda „Vilniaus teatras LĖLĖ. Velta, kalta, drožinėta“
Teatras Lėlė

Pranešimo spaudai nuotr.

Minint Vilniaus 700 metų ir Vilniaus teatro „LĖLĖ“ 65 metų jubiliejų, visą vasarą VVJ meno galerijoje kviečiame susipažinti su užburiančiu Vilniaus lėlių teatro pasauliu bei jo istorija. Parodos eksponatų kolekciją sudaro garsiausių lietuvių lėlininkų sukurtos lėlės, kaukės, figūros, objektai, dalyvavę „LĖLĖS“ teatro spektakliuose, pastatytuose pagal įvairias lietuviškas ir pasaulio pasakas. Ekspoziciją papildo plakatai, nuotraukos iš „LĖLĖS“ teatro istorijos.

Lėlių teatre nepaprastai svarbi dailininkų kūryba, jų dėka gimsta įsimintini ir paveikūs istorijų veikėjai, įkūnyti meniškose lėlėse, scenos meno elementai. Parodoje eksponuojami dailininkų Vitalijaus Mazūro, Aušros Bagočiūnaitės-Paukštienės, Eglės Gandos Bogdanienė, Mariaus Jonučio, Mikalojaus Vilučio ir Rimo Driežio darbai.

Parodoje taip pat bus galima pamatyti lėlių teatro Lietuvoje pradininko Stasio Ušinsko sukurtą unikalią lėlę – marionetę, filmą „Storulio sapnas“ bei pavartyti ne vieno apdovanojimo sulaukusią knygą „Dra ta ta: Stasio Ušinsko marionečių pokalbis su lėlininku Rimantu Driežiu“.

Lėlė paroda

Pranešimo spaudai nuotr.

Šalia pagrindinės ekspozicijos parodoje įrengta ir interaktyvi erdvė, kurioje bus galima išbandyti skirtingas teatro rūšis, suvaidinti savo istoriją su pasirinktais ar vietoje pasigamintais personažais.

Parodos kuratorius Rimas Driežis.

Apie Vilniaus teatrą „LĖLĖ“

Vilniaus lėlių teatrą, iš kurio ir išaugo „Lėlė“, 1958 m. įkūrė lėlininkas, aktorius ir režisierius Balys Lukošius. Pirmasis spektaklis, Salomėjos Nėries „Eglė žalčių karalienė“, buvo suvaidintas 1958-ųjų spalio 27 d. Jį režisavo ir lėles sukūrė B. Lukošius, dekoraciją – Jonas Surkevičius. Nuo 1975 m. teatras „Lėlė“ įsikūręs Arklių gatvėje, pačiame Vilniaus senamiestyje, restauruotuose grafų Oginskių rūmuose.

1971–1979 m. ir 1988–1993 m. šiame teatre dirbo ir jam vadovavo garsus lietuvių lėlininkas ir scenografas Vitalijus Mazūras. Jo statyti spektakliai „Pelenų antelė“, „Pasaka apie stebuklingą berniuką“, „Žemės dukra“ ir kiti sukėlė estetinę revoliuciją XX a. aštuntojo-devintojo dešimtmečio rytų Europos lėlių teatro mene. Pjeses „Lėlės“ teatrui tuo metu rašė garsūs lietuvių poetai Sigitas Geda ir Marcelijus Martinaitis, muziką – vieni įdomiausių šiuolaikinės lietuvių muzikos kūrėjų – Feliksas Bajoras, Faustas Latėnas, Algirdas Martinaitis, Vidmantas Bartulis.

paroda

Pranešimo spaudai nuotr.

Dabar V. Mazūro tradicijas „Lėlės“ teatre tęsia jo mokiniai, režisieriai Rimas Driežis ir Algirdas Mikutis, savitą estetiką puoselėja dailininkės Aušra Bagočiūnaitė Paukštienė, Julija Skuratova, Neringa Keršulytė, režisierė ir dramaturgė Nijolė Indriūnaitė.

Šiandien teatras taip pat bendradarbiauja ir su žinomais dramos teatro bei jaunosios kartos skirtingų scenos meno sričių menininkais: spektaklius čia kuria Rolandas Kazlas, Gintarė Radvilavičiūte, Renata Valčik, Šarūnas Datenis, Antanas Dubra, Olga Lapina, Žilvinas Vingelis, Ainis Storpištis, Jūratė Trimakaitė.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!