Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 7 spalio d. 14:57
Garsūs šalies fotografai kviečia susitikti: ar menas gali tapti gera investicija?

Fotografijos savaitgalis 2022 m. Fot. Tamara Pathak

Lietuvoje iki šiol meno kolekcionavimas dažnai laikomas tik nedidelio išrinktųjų rato užsiėmimu. Tokius stereotipus panūdę sulaužyti garsūs Lietuvos fotografai sako: dabar menas gali tapti nedidele, tačiau itin saugia investicija. Norintiems žengti pirmuosius žingsnius į kolekcionavimo pasaulį, jau šį savaitgalį siūloma Vilniuje apsilankyti nemokamame „Fotografijos savaitgalio“ renginyje, kuriame garsiausi šalies kūrėjai asmeniškai kvies susitikti pasikalbėti, įsigyti jų darbų.

Pasak garsaus fotografo, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos vadovo Jono Staselio, Lietuvos fotografai pastaruoju metu tampa vis labiau žinomi tarptautinėje arenoje – laimimi pasaulinio lygio konkursai, jų darbų laukia garsiausios meno galerijos.

„Nors ir sakoma, kad savame krašte sunku tapti pranašu, tačiau mes užsimojome pabandyti tą padaryti. „Fotografijos savaitgalio“ tikslas – sukurti stiprią meno ir visuomenės bendruomenę čia, mūsų šalyje. Mes norėtume, kad Lietuvos fotomenininkų darbai liktų mūsų šalies kolekcijose, todėl šis festivalis – tarsi kvietimas susipažinti artimiau, o kai kam galbūt ir naujai“, – apie artėjantį renginį sako vienas šios idėjos autorių ir organizatorių.

„Fotografijos savaitgalis“ – šiais metais vyks spalio 7-8 dienomis Nacionalinėje dailės galerijoje. Šeštadienį fotografai lauks jūsų nuo 12.00 iki 19.00 val., sekmadienį nuo 12.00 iki 17.00 val.

Renginio metu garsūs šalies fotografai ir meno ekspertai asmeniškai pristatys savo fotografijų atspaudus, kuriuos bus galima įsigyti, bei atskleis jų sukūrimo užkulisius ir istorijas.

Daugiau nei fotografija

Kitas mugės organizatorius ir autorius, vieną prestižiškiausių fotografijos apdovanojimų – „World press photo“ – pelnęs Tadas Kazakevičius įsitikinęs, kad kolekcionavimas yra daugialypis reiškinys, o galimybė įsigyti nuotrauką tiesiai iš mėgstamo kūrėjo rankų – unikali patirtis, kurianti asmeninį ryšį – tai santykio su menu, jo autoriais kaupimas.

„Manau, kad didžiausia pridėtinė vertė, kurią kuria „Fotografijos savaitgalis“ – galimybė susitikti, susipažinti su autoriumi. Pavyzdžiui, kaip žmonės mėgsta nusipirkę knygą gauti parašą, nori nueiti į koncertą patinkančio muzikanto. Nuotraukos pirkimas tiesiai iš ją sukūrusio fotografo rankų, yra tarsi gyvo garso koncertas, tik asmeniškai, būtent konkrečiam žmogui. Tai labai didelė pridėtinė vertė“, – šypsodamasis pasakojo fotografas.

Nors paprastai menininkai pardavimui atrenka tik tam tikras nuotraukas, neretai iš naujausių kūrinių, šį savaitgalį susirinkusieji galės įsigyti ir „World press photo“ apdovanojimą pelnusią T.Kazakevičiaus fotografiją iš ciklo „Tarp Dviejų Krantų“.

Kvies plėsti akiratį

Fotografijos savaitgalio“ metu vyks ir edukacinė programa.

Šeštadienį nuo 13.00 val. Oksana Veniaminova (šiuolaikinio meno rinkos ekspertė, įgijusi šiuolaikinio meno ir kolekcionavimo vadybos magistro laipsnį) skaitys paskaitą „Kolekcionuoti fotografiją“.

14.15 val. Dr. Margarita Matulytė skaitys paskaitą „Kad ir pasaulio pabaiga: kraštovaizdžio fotografija“.

Nuo 15.30 val. fotografas ir režisierius Mindaugas Meškauskas pristatys kurtą dokumentinį filmą „XIX a. fotografo palikimas“ (trukmė 72 minutės), pasakojantį apie Juzefą Čechavičių – svarbiausią XIX a. Vilniaus fotografą, bei istorinius fotografinius procesus. Po filmo vyks pokalbis – diskusija su režisieriumi.

Sekmadienį nuo 13.00 val. savo kūrybą pristatys fotomenininkė Audra Vau (Audronė Vaupšienė) „Monstrų čia nėra – kūrybos proceso pristatymas“.

14.00 val. Svetlana Batura pristatys Giedraičių šeimos fotografijų archyvo tyrimą, o 15.00 val. vyks Agnės Gintalaitės kūrybos pristatymas „Užmegzti ryšį arba fotografija kaip subjektas. 2015-2017m. serijos, metodai, dokumentacija ir nutikimai“.

 

„Fotografijos savaitgalis“ lankytojų lauks šeštadienį nuo 12.00 iki 19.00 val. ir sekmadienį nuo 12.00 iki 17.00 val., Nacionalinės dailės galerijos erdvėse. Renginys nemokamas visiems lankytojams.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!