Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 9 spalio d. 14:07
Nusibraižykite meno žemėlapį: ką pamatyti ir ko nepraleisti tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“
artvilnius'23

Andrejaus Vasilenko nuotr.

Šį savaitgalį Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“ virs didžiausia Lietuvoje meno galerija. Trijose pagrindinėse centro salėse ir lauke – 12 tūkstančių kvadratinių metrų plote – įsikurs 70 meno galerijų ir institucijų, 300 menininkų iš 18 pasaulio šalių. Tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’23“ programos rengėjai ir kuratoriai mugės lankytojams parengė programą, kurios svarbiausias akcentas šiais metais – performatyvumas.

Ką svarbu ir būtina pamatyti tokioje mugės „ArtVilnius’23“ gausybėje? Su kokiais Lietuvos ir kitų šalių menininkais susipažinti? Kokiuose renginiuose dalyvauti? Padėti jums gali šie navigaciniai patarimai.

Galerijų ieškokite 5 ir 3 salėse 

Pagrindinė „ArtVilnius’23“ galerijų programa ir stendai „Litexpo“ bus įsikūrę 5 ir 3 salėse. Ten lankytojų, meno kolekcionierių ir pirkėjų lauks mugės senbuvės – „Māksla XO“ ir „Agijas sūnas art gallery“ iš Latvijos, „Galerie Nivet-Carzon“ iš Prancūzijos, „NB galleri” iš Danijos, „UUS Rada Gallery, EKA“ iš Estijos, lietuvių galerijas „Kristina Norvilaitė“, „Contour art gallery“, „AP gallery“, „The Room“, VVJ meno galerija.

Mugėje dalyvaus net 11 Lietuvos meno galerininkų asociacijos galerijų: Kauno fotografijos galerija, „The Rooster gallery“, KADS galerija „Baroti“, „Kauno langas“, „Terra Recognita“, „Menų tiltas“, „Aukso pjūvis“, „Meno niša“ ir kitos. Taip pat 6 Lietuvos dailininkų sąjungos ir 6 Vilniaus dailės akademijos galerijos.

artvilnius'23

Mikos Savičiūtės nuotr.

Net keletas galerijų atvyksta iš Ukrainos, Kyjivo, – „Tsekh“, „Shcherbenko Art Center“ ir „RA Gallery“, mugėje dalyvaus neseniai Vienoje atidaryta ir šiuolaikiniams ukrainiečių menininkams atstovaujanti galerija „Bilous Gallery“, taip pat galerija iš Lvivo – „YA Gallery“.

„ArtVilnius‘23” organizatoriai dažiaugiasi sulaukę naujų dalyvių. Pirmą kartą į Vilnių atvyksta tarptautinės galerijos „TÜTAR gallery“ iš Talino, „Art & Tonic“ iš Tartu, „Bilous Gallery“ iš Vienos, „Foreign territory“ iš Niujorko.

Mugėje debiutuoja ir Vilniaus galerijos, tarp jų – Lietuvos dailininkų sąjungos erdvė, Audriaus Gražio meno galerija, „EHU Art Space“, Kauno meno galerija „Drobė“.

artvilnius'23

Andrejaus Vasilenko nuotr.

Mugės organizatoriai džiaugiasi ir dideliu galerijų būriu iš regionų. Panevėžio menininkus pristatys Panevėžio miesto dailės galerija, LDS galerija „Galerija XX“, taip pat „A galerija“. Mugėje savo stendą įrengs Dusetų dailės galerija, Molėtų dailės galerija, „Vilkamirgės galerija“ / „Artless galerija“ iš Ukmergės, Palangos „Ramybės Galerija“, Šiaulių LDS galerija „S_IN.“, VDA Telšių galerija ir kitos.

Šiemet į meno mugės programą grįžta Jaunojo kolekcininko stendas. Jame bus eksponuojami nedidelio formato meno kūriniai, kurių kaina neviršija 500 eurų. Jaunieji kolekcininkai, meno mylėtojai ar tik pradedantieji domėtis menu čia galės atrasti ir įsigyti savo pirmąjį meno kūrinį arba papildyti jau esamą kolekciją.

artvilnius'23

Andrejaus Vasilenko nuotr.

4 salėje susidurs šiandiena, vakar diena ir rytojus

Šiuolaikinio meno kuratorius, rašytojas Valentinas Klimašauskas šių metų tarptautinės mugės „ArtVilnius’23“ projektų zonos programą pavadino „Šiandien, vakar, rytoj“. Programa dedikuota nutikimams, pasikartojimo galimybei ir negalimybei, šiandienai, kurią veikia vakarykštė diena ir kuri neabejotinai paveiks rytojų.

Šiek tiek pakeitę įprastą linijinę laiko seką, Projektų zonos rengėjai nori pasakyti, kad svarbu – šiandiena. Kiekvieną dieną toje pačioje vietoje tą pačią valandą tie patys atlikėjai atliks vieną ir tą patį performansą. Tos dienos publika, nuotaika, apšvietimas, emocijų temperatūra juos padarys skirtingus, besikeičiančius.

Pirmą kartą mugės Projektų zonoje dalyvaus išskirtinė šiuolaikinio meno institucija – „E. A. Shared Space“ iš Tbilisio, meno erdvė „Medūza“ ir „Draugų vardai“ iš Vilniaus, prestižinė Georgo Karglo galerija iš Vienos, „Kim?“ šiuolaikinio meno centras iš Rygos, Vilniaus performanso meno bienalė.

Mugėje turėtų būti įdomūs Vilniuje įsikūrusio Europos humanitarinio universiteto Teatro meno raiškos ir vaidybos kurso studentų vieši teatro eskizai „Aš ir kiti“ pagal dramaturgo Peterio Weisso pjesę „Jeano Paulo Marato persekiojimas ir nužudymas, kurį atlieka Charenton prieglobsčio kaliniai, vadovaujami markizo de Sade’o“. Jie – tarsi referencija į tai, kas vyksta šiuo metu Baltarusijoje ir Ukrainoje.

Vilniaus performanso meno bienalė pristato pernai Venecijos meno bienalėje Lietuvai atstovavusio menininko Roberto Narkaus performansą „Egghorsecizmus“. Performansas lankytojus pakvies į juodojo humoro ir absurdo persmelktą egghorsecizmo seansą, kurio epicentre – vidurio amžiaus krizę išgyvenantis vyras.

Prozininkė, poetė, eseistė, „ArtVilnius’22“ geriausia menininkė Paulina Pukytė Projektų zonoje seks pasakas, skaitys pamirštus eilėraščius ir reikš kitas nuomones. Autorinių tekstų skaitymuose bus galima susitikti su rašytoja, kuratore Monika Kalin ir menininke Agne Jokše.

Naujus, specialiai mugei kurtus projektus pristatys Jono Meko vizualiųjų menų ir Vilniaus šiuolaikinio meno centras, Krokuvos šiuolaikinio meno muziejus MOCAK, Panevėžio „Stasys Museum“.

Viduje ir lauke nusities skulptūrų, instaliacijų ir performansų takas 

Mugės erdvėse tarptautinė skulptūrų, instaliacijų ir performansų paroda „Takas“ visada pateikia malonių meno netikėtumų. Parodos kuratorius, menininkas, VDA Skulptūros katedros vedėjas doc. Vytenis Burokas šiais metais šiai parodai atrinko 16 menininkų iš Lietuvos ir užsienio.

Šiųmečiame „Take“ bus galima sutikti ir žinomų šalies menininkų, ir pažinti jaunesniosios kartos kūrėjų žanrų bei medžiagų įvairovę.

Viena ryškiausių šiuolaikinės tekstilės kūrėjų – Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė pristatys savo objektą „Pievos / Meadows“, geriausios praėjusių metų „ArtVilnius’22“ instaliacijos autorius Žygimantas Augustinas į mugę grįžta su nauja instaliacija „Vėsinantis radijas“, Eglė Rakauskaitė savo legendinio performanso pagrindu pristatys naują performansą „Pinklės. Išvarymas iš Rojaus“.

Su savo ir kitų kūnu, kintant jo būsenoms, bus galima susidurti šokėjos, choreografės Airos Naginevičiūtės kūno ištverme paremtoje instaliacijoje. Mugės lankytojai turės galimybę stebėti encefalogramos (EEG) pokyčius, atsirandančius performansų menininkei Marijai Griniuk mugėje patiriant kitų autorių kūrinius.

Geriausiųjų rinkimai 

Kaip ir kasmet, bus renkami geriausi meno mugės „ArtVilnius’23“ dalyviai. Juos rinks tarptautinė komisija – menotyrininkė, kuratorė, prof. dr. Raminta Jurėnaitė, kuratorė, „Kim?“ šiuolaikinio meno centro Rygoje programų direktorė Zane Onckule. Meno istorikė, MOCAK šiuolaikinio meno muziejaus Krokuvoje kuratorė ir koordinatorė Mirosława Bałazy, viena iš galerijos „Georg Kargl Fine Arts“ Vienoje vadovių Melanie Wagner, „Crème de la Crème Haute Parfumerie“ butikų tinklo įkūrėjas ir vadovas, meno kolekcionierius Andrius Remiševskis. Apdovanojimų ceremonija vyks spalio 13 d., penktadienį, 18 val., LRT studijoje. Joje bus apdovanojamas geriausias jaunasis „ArtVilnius’23“ menininkas (mugės mecenatės, advokatų kontoros COBALT premija), geriausias „ArtVilnius’23“ menininkas („Crème de la Crème“ premija), geriausia „ArtVilnius’23“ skulptūra / instaliacija (mugės rėmėjos, Skandinavijos fintech įmonės „Vipps MobilePay“ premija), geriausiųjų vardai taip pat bus įteikti 7 geriausioms „ArtVilnius’23“ galerijoms.

Sekmadienio vakarą bus apdovanoti žiūrovų išrinkti laureatai – „ArtVilnius’23“ žiūrovų galerija“ ir „ArtVilnius’23“ žiūrovų menininkas“.

Naktinėtojams 

Penktadienio vakarą, kai užsivers „Litexpo“ durys, lankytojai kviečiami į Vilniaus miestą, kuriame vyks meno festivalis naktinėtojams „Art After Hours“. Festivaliui atsiveria Vilniaus meno galerijų, meno institucijų ir meno erdvių durys, vyks susitikimai su kūrėjais, galerininkais, ekskursijos po parodas su menotyrininkais.

„Art After Hours“ dalyvaus 9 galerijos ir meno erdvės, vyks 7 renginiai. Naktinėtojų festivaliui parengtos dvi nemokamos ekskursijos su menotyrininkais po galerijas.

Galerijos ir muziejai svečius kviečia naktinėti iki 23 valandos.

Ekskursijos ir bilietai

Bilietus į „ArtVilnius’23“ lankytojai kviečiami įsigyti „Bilietai.lt“ portale. Organizatoriai rekomenduoja išvengti eilių ir iš anksto įsigyti elektroninius bilietus, kurie mugės dienomis brangs. Vienos dienos bilieto kaina – 16 Eur, dviejų dienų bilietas – 24 Eur.

„ArtVilnius’23“ tęsiamos daug populiarumo sulaukiančios ekskursijos po mugę su menotyrininkais, kurie profesionaliai padės naviguoti po renginio sales, stendus ir supažindins lankytojus ir meno pirkėjus su svarbiausiais mugės akcentais. Dienos bilieto su ekskursija kaina – 35 Eur. Ekskursijos ne daugiau kaip 20 žmonių grupėms numatytos spalio 13 d. 17.00 val., spalio 14 d. 12.00, 17.00 val., spalio 15 d. 12.00, 15.00 val.

Spalio 13 d., penktadienį, „ArtVilnius’23“ lankytojų su bilietais lauks nuo 14 iki 20 val., šeštadienį – nuo 11.30 iki 20.00 val. ir sekmadienį – nuo 11.30 iki 18.00 val. Daugiau informacijos apie mugę, jos programą ir dalyvius rasite puslapyje artvilnius.com/lt/.

Šiuolaikinio meno mugę „ArtVilnius’23“ organizuoja Lietuvos meno galerininkų asociacija. Mugės vadovė – Diana Stomienė, meno vadovė – Sonata Baliuckaitė. „ArtVilnius’23“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Globoja Vilniaus miesto savivaldybė. Mecenatas – advokatų kontora COBALT, pagrindinis partneris – Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!