Tekstas ir fotografijos pirmą kartą publikuoti 2021 m. gegužės 29 d. portale vilniausgalerija.lt
Sudargo piliakalnių kompleksą sudaro 5 piliakalniai: Balnakalnis, Žydkapiai, Bevardis, Pilaitė ir Vorpilis, visi šie piliakalniai datuojami 1 tūkstantmečiu – 2 tūkstantmečio pradžia. Kaip ir sufleruoja piliakalnių pavadinimai, kiekvienas jų siejamas su tam tikrai istorija: štai Balnakalnis tiesiog primena balną, ant Žydkapio vis dar pabirę paslaptingi senieji žydų kapai, o Pilaitė ir Vorpilis siejami su komplekse stovėjusia pilimi.
Tiesa, šiandien tiksli pilies buvimo vieta nėra įrodyta, tačiau šių piliakalnių teritorijoje rasta medinių įtvirtinimų liekanų, taip pat keramikos, žalvario, geležies dirbinių, buvusias aršias kovas su kryžiuočiais galimai liudijančių nuodėgulių. Be abejo, net ir be šių įrodymų tokie masyvūs įtvirtinimai Nemuno šlaituose liudija, kad Sudargas buvo strategiškai itin svarbi gynybos prieš Nemunu migravusius kryžiuočius vieta. Manoma, kad vienas didžiausių tokių mūšių su kryžiuočiais įvyko 1317 metais, deja, ne tvirtovės gynėjų naudai. Pilis buvo sudeginta, gyvenvietė sunaikinta, mūšio metu žuvo ir pats pilies valdovas Sudargas.
Neseniai ant vis daugiau keliautojų pritraukiančių Sudargo piliakalnių atsirado ir dar vienas įdomus lankytinas objektas – į Nemuno tolius nuo vieno iš piliakalnių šlaito žvelgiantis žmogaus siluetas. Ši skulptūra skirta garsiajai Džeromo Deivido Selendžerio knygai „Rugiuose prie bedugnės“, o tokia netikėta jos vieta pasirinkta ne veltui: žydų kilmės garsiojo rašytojo senelis yra kilęs būtent iš Sudargo.
Kažkuria prasme, ne tik ši skulptūra, bet ir pats Sudargas yra rugiuose prie bedugnės: akyliausi vietiniai pasakoja, kad esant geram orui nuo jo piliakalnių matosi net už 30 kilometrų esantys Tauragės bokštai, o kartais galima įžiūrėti ir šiandien jau Karaliaučiaus teritorijoje likusios Tilžės kontūrus. Taigi literatūrinė, geografinė ir geopolotinė bedugnė – visos jos itin simboliškai susilieja dailiose Sudargo panoramose.
P. S.: Kai lankysitės Sudarge, nepraleiskite ir vietinio liaudies meistro skulptūrų ekspozicijos: kone piliakalnio papėdėje gyvenąs Sudargiškis savo kiemą ir keliuką link piliakalnio papuošė įvairiomis kompozicijomis iš netikėtų medžiagų: slibinai, pilys, kryžiai ir kiti Lietuvos simboliai dar kartą primins kokioje ypatingoje vietoje esate.
Daugiau lankytinų Lietuvos objektų rasite čia.