Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2021 m. 3 sausio d. 18:08
Savaitės virtualių kultūrinių renginių Lietuvoje kalendorius
Sausis 4 - 10
„ZOOM OUT pereinamieji kambariai“

Žodžiai, susiję su darbo pokalbiais ar susitikimu su šeimos nariais įgauna zoom – in vardą. Per ekranus matome pritrauktus veidus ir dalelę aplinkos, esančios už kalbėtojo. Šitaip priartėjus žvilgsniui kyla noras atsitraukti, apsižvalgyti aplinkui, atrasti gyvas patirtis. Ribojant muziejų ir galerijų lankymą, noras dalintis kūryba niekur nedingsta, tad menininkai atidaro savo zoom’o langus bei dalinasi kūriniais bent iš dalies gyvai ten, kur kasdien praeina praeiviai. Meninės instaliacijos integruojamos į marginalią požeminės perėjos erdvę ir taip tampa praeinamos/prieinamos visų/visiems. Tai tampa savotiška pauze. Praeiviai neįpareigojami, tačiau kviečiami skirti laiko žvilgsniui, minčiai, sustojimui mirgančiame šventiniame laikotarpyje. Vitrininių instaliacijų peržiūra įvyksta išlaikant atstumą, bet leidžiant pažinti individualius meninius procesus iš ganėtinai arti. Šešių kūrėjų, VDA grafikos magistrantų, instaliacijos vitrinose jus pasitinka šiandieniniame izoliacijos kontekste ir tokia forma prisideda prie meno išlikimo. Paroda ZOOM OUT yra VDA Grafikos magistrantūros studijų programos paskaitos „Kūrinys-erdvė-ekspozicija“ (doc. Dainius Liškevičius) sudedamoji dalis.
Konstitucijos pr. 3A (perėja tarp pc Europa ir CUP) vyks iki sausio 18 d.

„Vilniaus mistika“

Vilnius yra paribio miestas… Čia eina riba tarp Vakarų ir Rytų. Ir dėka to mūsų miestas yra išskirtinis ir nepakartojamas… Bet, dar svarbiau, kad čia praeina riba tarp Mito ir Tikrovės… Mistinis Vilnius taip stipriai persipina su Vilniumi realiuoju, kad neįmanoma suvokti: kur baigiasi tikrovė ir prasideda Gedimino sapnas? Ši riba, tarp tikrovės ir legendos itin plona vakare: kai baigiasi saulės valdžia, ir įsiteisina mėnulio viršenybė. Vakaras – tai ir riba… Šventaragio slėnio medžiai pradeda pasakoti savo istorijas… Einant Pilies gatve, gali sutikti Magą Tvardauskį… Tyliai šnekučiuojasi juodieji angelai ant Šv. Jonų bažnyčios stogo… Artėjant prie Barbakano, jauti karštą Bazilisko alsavimą… Ir tu niekad nežinai, kada atsivers portalas į tą kitą, paralelinį Vilnių… Ekskursija po paribio miestą – Mistinį Vilnių…
Įsigijus bilietą, siųskite jį el. paštu: mark@markoturas.lt Jums bus išsiųsta nuoroda prisijungti ZOOM platformoje.
Ekskursija vyks sausio 4 d. 18 val.

„Kodėl taip sunku mylėti?“

Paroda „Kodėl taip sunku mylėti?” pasakoja apie tai, kaip gyvenime žmonės siekia balanso: pasirinkdami tarp gėrio ir blogio, siekdami panaikinti skirtis tarp turtuolių ir vargšų, nelygybę tarp moterų ir vyrų, susipriešinimą tarp kartų ar rasių. Eksponuojami žymių lietuvių menininkų kūriniai atskleidžia žiaurias istorines aplinkybes, paveikusias mūsų valstybę: okupacijas, laisvės siekį ir drastiškus socialinius pokyčius. Tai paroda, glaudžiai susijusi su Boddeke ir Greenaway asmeninėmis patirtimis – jų instaliacijose pasirodanti veikėja Susa Bubble yra įkvėpta jų jauniausios dukros Pip. Menininkai kalba apie tai, kad jiems kaip tėvams neramu dėl savo vaiko ateities: ji turės spręsti iškilsiančias problemas, susijusias su migrantų, ekologine ir politine krizėmis. Virtualioje ekskursijoje MO gidas išsamiai ir nuosekliai papasakos apie parodą ir joje eksponuojamus lietuvių menininkų darbus. Ekskursijos metu pasivaikščiosite po visas parodos erdves, pamatysite parodoje eksponuojamus kūrinius. Ekskursijos pabaigoje taip pat jūsų lauks specialiai MO muziejaus parodai kurtas video filmas ir poema apie Susą Bubble.
Paroda vyks sausio 5 d. 17 val.

„Dainuoju Tau gyvenimą“

Šiltų emocijų ir gyvenimo istorijų kupina programa „Dainuoju Tau gyvenimą“ grįžta į valstybinio ansamblio „Lietuva“ repertuarą. Kviečiama koncertą išgirsti YouTube kanale, kuris busi prieinamas nemokamai ir tik ribotą laiką (simboliškai iki Trijų karalių)! Ansamblio choras ir orkestras kartu su ilgamečiais dainuojamosios poezijos atlikėjais Sauliumi Bareikiu, Gediminu Storpirščiu ir Giedriumi Arbačiausku gražiausias bardų dainas pristatys iš Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčios. Koncertinėje programoje bardų dainas aranžuoja keturi Lietuvos kompozitoriai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys, Sigitas Mickis ir naujai prisijungęs Marius Salynas. A. Kulikauskas dar žinomas kaip dainų atlikėjas, kartu su ilgamečiu bendražygiu maestro Vytautu Kernagiu įkūręs „Dainos teatrą“, ilgai dirbęs su „Keistuolių teatro“ aktoriais. Kompozitorius, lektorius S. Mickis taip pat aranžuoja kūrinius „Keistuolių teatrui“. Dar vienas įžymus kompozitorius Aras Žvirblys muziką kūrė ansamblio „Lietuva“ muzikiniam spektakliui – misterijai „Dievai ir žmonės“.
VIRTUALAUS KONCERTO NUORODA: https://www.youtube.com/watch?v=C5RXh9hDu6E
Renginys vyks iki sausio 9 d.

„Menas pajusti Kalėdas“

Šventiniu laikotarpiu MO pastato architektūra ir lauko erdvės nušvis naujomis spalvomis ir atspindžiais. Jie gali ir žavėti, ir klaidinti, o juose pamatysite save iš skirtingų pusių. Eidami pro šalį, sustokite, atkreipkite dėmesį ir pajuskite Kalėdas. Saugiai, ramiai ir asmeniškai. ATSPINDŽIAI: kviečiame patiems susikurti savo stebuklą pasivaikštant po skirtingas MO lauko erdves. Kelionė prasidės MO skulptūrų sode, kuriame lauks kelias per žiemos tunelį. SNIEGAS: o jei šios šventės nebus sniego baltumo, išduodame paslapį – MO Kalėdose sniego bus! SPECIALUS E.GIDAS: kelionę lydi muzika. ŠVENTINIS MO PAŠTAS: radome būdą, kaip šilumą šių švenčių metu perteikti saugiai – kviečiame siųsti ranka rašytus nuoširdžius sveikinimus draugams bei artimiesiems.
Menas pajusti Kalėdas | Vilnius events (vilnius-events.lt)

„Įstabioji teatro istorija“

Jau šį šeštadienį, gruodžio 19 d. 18.30 min. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus pradeda didžiausią savo istorijoje projektą – parodą po atviru dangumi „Įstabioji teatro istorija“, skirtą Valstybės teatro 100-mečiui. Tai šimtas eksponatų iš muziejaus aukso fondo – režisierių, aktorių, atlikėjų, dailininkų, spektaklių fotografijos, plakatai, eskizai, kita unikali medžiaga, ženklinanti Lietuvos profesionaliojo teatro kūrimąsi, 1920 –1940 m. meninius pasiekimus, jų svarbą mūsų dienų teatrui, gerai žinomam, ryškiai skambančiam pasaulinėje scenoje. Jau nuo pirmadienio įvairiose sostinės vietose miestelėnų dėmesį patrauks pirmoji dalis Lietuvos kultūros istoriją įprasminusių plakatų. Daugiau informacijos šioje nuorodoje
Paroda veiks iki 2021 m. kovo 19 d.

E. Kalėdų miestelis

Pajusti kalėdinę atmosferą bus galima virtualiame E. Kalėdų miestelyje. Čia rasite daugybę nuorodų į lietuvių kūrėjų svetaines, tad originalių dovanų galėsite įsigyti nekeldami kojos iš namų.
E. Kalėdų miestelis veiks iki 2021 m. sausio 7 d.

„Pergalingos 1989-ųjų Kūčios: Molotovo–Ribbentropo pakto nuvainikavimas“

Paroda, kuri bus eksponuojama Valstybės pažinimo centro interneto svetainėje, suteiks plačiajai visuomenei galimybę išsamiau susipažinti su lietuvių tautos kovos už Molotovo–Ribbentropo pakto slaptųjų protokolų pripažinimą ir pasmerkimą istorija, kurią pastaruoju metu bando perrašinėti ir klastoti nedraugiškos jėgos. Virtualios parodos lankytojai galės susipažinti su Molotovo–Ribbentropo pakto ir jo slaptųjų protokolų faksimilėmis, kurias Prezidento prašymu Lietuvai sutiko perduoti Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Plačiajai visuomenei taip pat bus pristatytos Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomos dokumentinės nuotraukos, pasakojančios apie lietuvių protesto akcijas bei mitingus išeivijoje ir Lietuvoje 1953–1989 m. laikotarpiu, bei reikšmingas 1989 m. gruodžio 24 d. Sovietų Sąjungos Liaudies deputatų suvažiavimo nutarimas. Visą šią archyvinę medžiagą lydės išsamūs parodos kuratoriaus, istoriko dr. Algimanto Kasparavičiaus komentarai.
Valstybės pažinimo centro interneto svetainė

Tomasas Dolabelas (Tommaso Dolabella): „Maskvos caro Vasilijaus Šuiskio ištikimybės priesaika 1611 m. Abiejų Tautų Respublikos seime“

Tai vieno įspūdingo, reikšmingus 400 metų senumo istorinius Lietuvos, Lenkijos ir Maskvos valstybių įvykius menančio, monumentaliais matmenimis (beveik 3,5 x 3,5 m) išsiskiriančio eksponato paroda. Šis kūrinys – žinomo italų dailininko Tomaso Dolabelos (Tommaso Dolabella, ~1570–1650) ar jo aplinkos sukurtas paveikslas Maskvos caro Vasilijaus Šuiskio ištikimybės priesaika 1611 m. Abiejų Tautų Respublikos seime. Paveikslas primena tiek konkrečią pergalę, tiek ir visą Abiejų Tautų Respublikos karų prieš Maskvą XVII a. pradžioje istoriją. Paveikslo Maskvos caro Vasilijaus Šuiskio ištikimybės priesaika 1611 m. Abiejų Tautų Respublikos seime siužetas liudija, kad Liublino unijos sukurta Abiejų Tautų Respublika, suvienijusi Lenkijos Karalystę ir Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę bei jos tautas – lenkus, lietuvius, ukrainiečius, baltarusius, – ne tik sugebėjo atsispirti agresijai iš Rytų, bet ir suduoti itin skaudų ir žeminantį smūgį suirutę tuo metu išgyvenusiai Maskvos valstybei.
Valdovų rūmų muziejuje veiks iki 2021 m. rugpjūčio 21 d.

Renginys „Parodyk augintiniui eglutę“

Renginio tikslas – ne tik paskatinti ir per šventes būti su savo augintiniais, nepalikti jų vienų namuose, bet ir surinkti kuo daugiau maisto prieglaudose gyvenantiems gyvūnams. Ir jei ankstesniais metais viena iš smagiausių renginio dalių buvo susitikimas Vilniaus Katedros aikštėje, prie eglutės, kur šeimininkai fotografuodavosi kartu su savo augintiniais ir vėliau tos nuotraukos būdavo panaudojamos smagiam vaizdo įrašui sukurti, tai dabar, nesant saugios galimybės susitikti, kviečiame fotografuotis su augintiniais savo namuose ar kieme. Nusifotografuokite ar padarykite vaizdo įrašą kartu su savo augintiniu prie eglutės ar kitos kalėdinės dekoracijos ir įkelkite nuotrauką /vaizdo įrašą ant renginio „Parodyk augintiniui eglutę 2020“ sienos Facebook‘e. Šiemet negalime susitikti gyvai, tad susimojuokime bent internete!
Renginys vyks iki 2021 m. sausio 4 d. 9 val.

Paroda „Ar molis turi sielą?“

Pirmoje ciklo parodoje pristatomi trys skirtingi, savitą kūrybos kelią pasirinkę keramikai: Aida Dirsė, Elena Aleksejeva ir Rokas Dovydėnas. Kuratorė Jūratė Stauskaitė.
Visų trijų autorių kūryba yra be galo savita. Sujungta į vieną parodą, šių vienos kartos menininkų – pirmųjų Jūratės Stauskaitės dailės mokyklos absolventų, vėliau VDA alumnų, darbai diskutuoja tarpusavyje žinomos kinų patarlės fone: „Nepieškite ąsočio, pieškite ąsočio sielą“. Jiems akomponuoja jautri Sauliaus Valiaus instaliacija, paryškinanti temos subtilumą.
Menininkų parodą galima pamatyti keliais būdais – žvelgiant pro langus, apžiūrint ją virtualiai, dalyvaujant video ekskursijose.
Daugiau informacijos: www.vaikugalerija.lt

Video spektaklis pagal Čarlzą Dikensą „Kalėdų giesmė“

Spektaklis sukurtas pagal garsaus anglų rašytojo Čalzo Dikenso to paties pavadinimo novelę, kurioje pasakojama apie šykštuolį Ebenzerį Skrudžą, kuris nemato prasmės džiaugtis Kalėdomis, kol Kūčių vakarą jo neaplanko trys Dvasios. Šiandien ši apysaka pati yra tapusi Kalėdų tradicija, ji jaudina seną ir jauną, vargšą ir turtingą tiek pat, kiek ir 1843 m., kai pasirodė pirmą kartą. Tai viena iš geriausių visų laikų kalėdinių istorijų ir… pati pirmoji. Scenoje matome keistą objektą, tarsi didelį laikrodį, tarsi paslaptingą grimo kambarį, kur spektakliui besiruošiantis aktorius skaičiuoja iki pasirodymo likusias minutes ir taip garsiai primena mums apie nuolatinę laiko tėkmę… Spektaklyje naudojamos skirtingų laikmečių medijos ir jose transliuojami vaizdai žadina praeities prisiminimus, leidžia tarsi iš šalies stebėti dabarties Kalėdų vaizdus ir sufantazuoti, kokių Kalėdų laukiame!
Spektaklis vyks iki 2021 m. sausio 31 d.

Paroda „Atvėrimai“

Nors „Skalvijos“ kino centras, kaip ir visi šalies kino teatrai, šiuo metu uždarytas, tačiau seniausio sostinės kino teatro languose dega šviesa. Penkiuose erdviuose ir į upę žvelgiančiuose gyvenamojo namo languose pirmąkart eksponuojamas šiuolaikinis menas. Parodą „Atvėrimai“ pristato jaunus Lietuvos menininkus atstovaujanti privati meno galerija „The Rooster Gallery“. Dalyvaujantys menininkai: Raminta Blaževičiūtė, Tomas Daukša, Eglė Karpavičiūtė, Vytautas Kumža, Alina Melnikova, Aukse Miliukaitė, Eglė Norkutė, Vita Opolskytė, Andrius Zakarauskas. Ekspoziciją iki sausio 31 d. galima apžiūrėti per langą iki pat vėlumos – paroda apšviesta kasdien nuo 12 valandos dienos iki 1 valandos nakties. Kūriniai „atsiveria“ tiek žingsniuojant pro šalį, tiek žvelgiant pro automobilio langą.
Kino centre „Skalvija“ veiks iki 2021 m. sausio 31 d.

Spektaklis „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“

Atrodo toks nuvalkiotas klausimas: „Koks tavo pirmasis atsiminimas apie mamą?“ – kai kuriems yra tiesiog nepažįstamas. Pasaulyje, kuriame motinos yra arba deivės, arba pragaro siųsti monstrai, neturėti jokio mamos paveikslo – sunkiai įsivaizduojama. Kaip jį susidėlioti? Ar jo reikia? Kaip gyventi be mamos portreto? 2018 m. spektakliu „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“, kūrybinį triptiką pradėjusi choreografė ir šokėja Greta Grinevičiūtė pristato antrąjį šeimos ryšius nagrinėjantį darbą. G. Grinevičiūtė bendradarbiauja su šiuolaikinio šokio kūrėju, atlikėju ir dėstytoju Andriumi Katinu, kuris spektaklyje pasirodys Helsinkyje įrašytose vaizdo projekcijose, ar telefono skambutyje gyvenančiu balsiniu pavidalu. Judviejų nuotolinis darbas karantino metu ne tik išlaikė gyvą spektaklio idėją, bet ir suteikė jai naują formą, atkartojančią ir pačios šokėjos santykį su tėvu.
Spektaklis vyks iki 2021 m. sausio 31 d.

„1918–1945 / Kaunas–Vilnius“

Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ Užupyje surengė  provokuojančią ekspoziciją, atskleidžiančią platų Kauno ir Vilniaus tarpukario bei Antrojo pasaulinio karo metų meninio gyvenimo spektrą. Paroda tarsi užduoda klausimą: „Kuo būtumėte, jei gyventumėte tarpukariu: tradicijos ir paveldo bei romantikos puoselėtojas istorinėje LDK sostinėje Vilniuje, ar laikinosios, bet naujos ir modernios sostinės statytojas Kaune?“ Šioje parodoje norėjome palyginti dviejų miestų meninio gyvenimo kontekstus, skirti daugiau dėmesio socialiniams ir politiniams procesams, parodoje persipina dailė ir istorija. Paroda ir sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoji – miestų įvaizdžiai: skirtumai ir bendrumai, naujai augantis miestas Kaunas, laikinoji sostinė, ir istorinė LDK sostinė Vilnius su visai kitais akcentais. Antroji – dviejų miestų pagrindinės meno mokyklos – Kauno meno mokykla ir Stepono Batoro universitetas Vilniuje, jų panašumai ir skirtumai.
„Tartle“ parodą virtualiai aplankyti galima čia.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!