Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2019 m. 1 balandžio d. 22:52
Vilniaus kavinė „Nykštukas“: sienų tapyba, fotografijos, iliustracijos
2019 Balandis 2 - 27 Vilnius

„Kartu kūrėme sienų tapybą „Nykštuko“ vaikų kavinėje Vilniuje ir „Pušelės“ vaikų santorijoje Valkininkuose, kartu iliustravome kelias knygas. Artimai bendraudami, artimai jausdami ir artimai žvelgdami į mus supantį pasaulį, mes galėjome reikštis toje pačioje kūrinio erdvėje. Algirdo plastinė mintis savotiškai traukė mano kuriamo vaizdo dalį, o mano savaip išreikšta plastinė mintis kvietė jo savitai kuriamą reginį.“ Birutė Žilytė | Sienų tapybos kavinėje „Nykštukas“ fragmentas | Foto: © „Vilniaus galerija“)

1965 metais Vilniuje atsirado vieta, kurią netruko pamilti bene visi mažieji sostinės gyventojai. Tai – legendinė vaikų kavinė „Nykštukas“ buvusioje P. Cvirkos gatvėje (dab. Pamėnkalnio g. 24). Kavinės sienas puošė pasakiški Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus, vėliau tapusių Nacionalinės premijos laureatais, kūriniai, stovėjo specialiai vaikams kurti baldai, o vitrinoje straksėjo gyvos voveraitės!

Balandžio 2-27 dienomis „Domus galerijoje“ (P. Lukšio g. 32) bus demonstruojamas atkurtos „Nykštuko“ sienų tapybos fragmento skaitmeninis atspaudas – 12 kvadratinių metrų, autentiško dydžio, lygiai toks, koks ir buvo originalus kūrinys, beveik tris dešimtmečius džiuginęs kavinės lankytojus. Pirmą kartą Vilniaus knygų mugėje „Vilniaus galerijos“ pristatytą B. Žilytės ir A. Steponavičiaus freskos dalį šįkart lydi archyvinių „Nykštuko“ kavinės fotografijų bei pastarųjų menininkų knygų iliustracijų paroda. Įėjimas nemokamas!

Vilniaus pirmosios tarybinės ligoninės operacinės medicinos sesuo J. Zuikienė su savo dukrele Skaistute pietauja vaikų kavinėje „Nykštukas“ (1965) | M. Baranausko nuotr. Lietuvos centrinis valstybės archyvas

B. Žilytės ir A. Steponavičiaus darbui atkurti „Vilniaus galerija“ panaudojo tą patį, tik dar labiau ištobulintą techninį sprendimą, kaip ir sienų tapybos Valkininkų sanatorijoje „Pušelė“ suskaitmeninimui. Pastarojo kūrinio skaitmeninis atspaudas pirmą kartą demonstruotas Vilniaus knygų mugėje 2018 metais, šiuo metu jo fragmentas puošia MO muziejaus restorano erdvę.

„Po pokalbių ir konsultacijų su dailininke Birute Žilyte buvo nuspręsta, kad yra pakankamai fotografuotos medžiagos, norint pradėti „Nykštuko“ freskų atkūrimą skaitmeniniu pavidalu. Sienų tapybą 1965 metais yra fotografavusi jos autorė, pastarosios prašymu fotografas Kęstutis Stoškus freską įamžino prieš pat sunaikinant „Nykštuko“ interjerą, tos skaidrės išlikusios. Pati menininkė ir šįkart noriai talkino, kad padėtų užtikrinti tinkamą sukauptos medžiagos panaudojimą darbų proceso metu. Labai norėtųsi, kad atkurta „Nykštuko“ sienų tapyba taip pat atrastų naują, jos vertą vietą sostinėje. Vis dėlto tai – mūsų meno istorija, interjero dizaino istorija, Vilniaus istorija“, – sako projekto iniciatorius Audrius Klimas.

Skaitmeninį „Nykštuko“ sienų tapybos fragmentą „Vilniaus galerija“ kviečia nemokamai išvysti balandžio 2-27 dienomis Vilniuje, „Domus galerijoje“ (P. Lukšio g. 32).

Pristatyti pilnai atkurtos freskos originalaus dydžio (2,3 m x 15 m) skaitmeninį spaudą pirmą kartą planuojama spalio 3-5 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO organizuojamo renginio „Menas interjerui 2019“ metu.

Daugiau apie sienų tapybą kavinėje „Nykštukas“ galite sužinoti čia.

Vilniaus kavinė Nykštukas

Sienų tapybos darbai buvusioje Vilniaus kavinėje „Nykštukas“ (1964) | Nuotraukos iš asmeninio Birutės Žilytės arch.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!