Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2019 m. rugsėjo 10 d. 14:07
Sakartvelo sostinėje atidaromas atnaujintas Vilniaus vardo skveras

Vilniaus skveras Tbilisyje | Pranešimo spaudai nuotr.

Rugsėjo 10 dieną Sakartvelo sostinėje Tbilisyje atidaromas rekonstruotas Vilniaus skveras. Prestižinėje Tbilisio vietoje prieš dešimtmetį atidarytas skveras šiandien atgimsta iš naujo. Skvero lankytojus pasitiks naujos erdvės, dekoratyvinis baseinas, žydintys augalai, šviesos ir šešėlių žaidimai, modernus apšvietimas vakare, speciali vieta asmenukėms, naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis pasakojamos Vilniaus istorijos bei kiti, su Lietuvos sostine susiję simboliai. Atnaujinto skvero Tbilisyje projekto ir idėjų autorius – Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto magistrantūros studentas Rytis Cikanavičius.

„Pačioje senamiesčio širdyje esantis skveras buvo mažai lankomas, tačiau dabar atgims iš naujo ir leis mėgautis kvapą gniaužiančia Tbilisio panorama. Išgrynintos skvero funkcijos – suformuota nauja reprezentacinė erdvė, įėjimas bei alėja su aiškia Vilniaus simbolika, vaikų žaidimų zona perkelta į medžių pavėsį. Atviroje erdvėje įrengta pergolė saulėtomis dienomis leis atsikvėpti augalų teikiamame pavėsyje, o šiltais vakarais – pasimėgauti visterijų žiedų aromatu. Kitose zonose taip pat netrūks žaliuojančių  bei žydinčių augalų – levandų, magnolijų. Ateidami nuo senamiesčio pusės, lankytojai įeis pro širdies formos vartus, simbolizuojančius abipusę dviejų miestų tvirtą draugystę. Tai tarsi aliuzija į meilę dviems miestams: tiek Vilniui, tiek Tbilisiui. Širdies formos arka, manau, taps mėgstama vieta lankytojų asmenukėms“, – pasakoja projekto autorius R. Cikanavičius.

Vilniaus skveras Tbilisyje | Pranešimo spaudai nuotr.

Vilniaus skveras Tbilisyje | Pranešimo spaudai nuotr.

Vilniaus skveras Tbilisyje | Pranešimo spaudai nuotr.

Vilniaus skveras Tbilisyje | Pranešimo spaudai nuotr.

Toliau paėjus alėja, lankytojus pasitiks urbanoskopas, pro kurį matysis kiti Vilniaus simboliai. Pro neįprastą įrenginį matomas skulptoriaus Vaidoto Ramoškos dovanotas baltas angelas primins, kad Vilnius – žemai skraidančių angelų miestas. Einant angelo link, skvero lankytojams reikės rasti menininko Gitenio Umbraso sukurtą „Stebuklo“ plytelę, esančią ir Vilniuje, ant kurios tris kartus apsisukus pildosi norai.

Vilniaus skveras Tbilisyje | Pranešimo spaudai nuotr.

Projekto autorius R. Cikanavičius prisimena anksčiau skvere buvusią sieną su keramikos kūriniais, tačiau per dešimtmetį ji gerokai aptrupėjo ir tapo turistams neinformatyvi. Todėl jis pateikė idėją – naudoti  QR kodus. „Kad papasakotume istoriją apie Vilnių, pasiūliau tam tikrose vietose pritaikyti QR kodus. Naudojantis programėle ir nuskenavus QR kodą, bus galima išgirsti šešias istorijas apie skirtingas Vilniaus miesto vietas. Ateityje planuojame keisti istorijas ir supažindinti Sakartvelo gyventojus ir jame besilankančius turistus su įvairiapusišku Vilniumi“, – teigia R. Cikanavičius.

Pasak R. Cikanavičiaus, pirminis Tbilisio valdžios tikslas – atnaujinti reprezentacinėje miesto vietoje esančią erdvę, reikalaujančią minimalios priežiūros. Siekta ne tik pritraukti turistus, bet ir padaryti taip, kad skveras taptų mėgstama poilsio vieta ir vietiniams gyventojams. Ne veltui atnaujinta poilsio zona šiek tiek primins svetainę, kur norėtųsi pasėdėti, skirti daugiau laiko sau. R. Cikanavičiaus teigimu, norėta sukurti erdves, kuriose vietos sau rastų skirtingo amžiaus bei poreikių lankytojų grupės: ieškančios poilsio minutės ir norinčios sužinoti kažką naujo apie miestą.

Susiję:

Rekonstruotas Vilniaus skveras – ne vienintelis VGTU architektūros magistranto Ryčio Cikanavičiaus ir Lietuvos ambasados Sakartvele bendras projektas. Vietinių užmirštame ir turistų dar neatrastame Sakartvelo miestelyje Chašuryje vietoje buvusios apleistos plytų fabriko teritorijos artimiausiu metu bus įrengtas parkas su kerinčiu vaizdu į Boržomio kalnus ir žydinčiomis sakuromis.

Atnaujinto Vilniaus skvero atidarymo renginyje dalyvaus Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Tbilisio miesto meras Kacha Kaladzė, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai. Atidarymo renginys vyks Tbilisyje rugsėjo 10 d. 11 val.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!