Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2020 m. 17 rugpjūčio d. 21:11
Baltijos kelio diena Šiauliuose: minėjimas, koncertas ir palaikymo akcija Baltarusijai

Vilmos Sungailės nuotr.

Rugpjūčio 23 d. ir 31 d. Šiauliuose bus minimos Baltijos kelio ir Laisvės dienos. Jau šį sekmadienį, Baltijos kelio dieną, Šiaulių miesto žmonės kviečiami ne tik pasidžiaugti iškovota laisve, įsitraukti į įvairias veiklas, iniciatyvas, bet ir prisijungti prie solidarumo akcijos, palaikančios Baltarusiją. Šiauliečių Prisikėlimo aikštėje laukia tiesioginė Vilniuje vyksiančios iniciatyvos „Laisvės kelias | Vilnius – Baltarusija“ transliacija, minėjimas, koncertas. Organizuojami renginiai vėl leis prisiminti ir vertinti iškovotą laisvę bei nepriklausomybę. Renginiai nemokami.

Baltijos kelio diena prisimenama dėl 1939 m. Maskvoje pasirašyto Molotovo–Ribentropo pakto. Šis įvykis, panaikinęs nepriklausomybę, buvo skaudus smūgis ne tik Lietuvai, bet ir kitoms Baltijos valstybėms – Latvijai ir Estijai. 1989 m. rugpjūčio 23 d. Lietuvos Sąjūdžio surengta reikšminga, gyvos grandinės susikabinimo rankomis, akcija „Baltijos kelias“ buvo svarbi bei parodė, kad Baltijos šalys nori būti laisvos ir nepriklausomos. Nuo šių įvykių neatsiejama ir kita, rugpjūčio 31 d. minima, svarbi data – Laisvės diena. 1993 m. tą dieną, išvedus Rusijos armiją, Lietuva buvo galutinai išlaisvinta nuo Rusijos okupacijos. „Tuometinis žmonių ryžtas ir noras būti laisvais buvo nepalaužiamas, o tai parodo vykę istoriniai įvykiai. Rugpjūčio mėnesio pabaigoje kasmet juos prisimename tiek su širdį veriančiu skausmu, tiek ir su begaliniu džiaugsmu, kad vis dėl to esame laisvi ir galime tai vertinti“, – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.

Baltijos kelio diena prasidės rugpjūčio 23 d. 17 val. šv. Mišiomis Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3). Šiauliečiai, prisidėdami prie svarbios dienos minėjimo, galės nusivyti baltai raudoną virvelę su akmenukais ant rankos, jų 18 val. laukia Sauliaus Petreikio, Šiaulių kultūros centro jaunimo kamerinio choro „Atžalynas“ (meno vad. Mindaugas Žalalis) ir Pasvalio mišraus choro „Canticum novum“ (meno vad. Rimvydas Mitkus) jungtinis pasirodymas. Šiaulių miestas palaiko 19 val. Vilniuje vyksiančią akciją, tad susirinkusieji  Prisikėlimo aikštėje per LED ekraną galės išvysti tiesiogiai transliuojamą Vilniuje vyksiančią iniciatyvą „Laisvės kelias“, kuri burs naują gyvą grandinę – Laisvės kelią į Baltarusiją. „Kviečiame šią dieną atvykti į Prisikėlimo aikštę pasipuošus baltais rūbais ar turėti kokį nors baltą akcentą savo aprangoje ir taip prisidėti prie vyksiančios akcijos“, – sako renginio organizatoriai.

Sukilėlių kalnelyje rugpjūčio 29 d. šiauliečių laukia tradicinis susitikimas su tarptautinės katalikiškos organizacijos „Tradicija, šeima, nuosavybė“ (TFP) nariais, kurio metu bus paminėta TFP organizacijos narių įgyvendinta parašų rinkimo akcija, skirta Lietuvos nepriklausomybei paremti. Susitikimą ves Lietuvos teatro ir kino aktorius Vladas Baranauskas, o muzikinę programą susitikimo metu dovanos Šiaulių pučiamųjų orkestras (meno vad. ir dirig. S. Vaičiulionis, dirig. G. Brūzga). Pasibaigus susitikimui, prasidės Padėkos ir Vilties žygis į Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą, kurioje vyks šv. Mišios.

Laisvės dieną minėsime rugpjūčio 31 d. Ji prasidės 17 val. šv. Mišiomis Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje. Po jų, Šiaulių vyskupijos Pastoraciniame centre, šiauliečių laukia dokumentinio filmo „Sutemose“ (rež. Š. Bartas) peržiūra. Šis filmas pasakos apie Lietuvą po Antrojo pasaulinio karo, apie okupacinę santvarką ir lietuvių viltis kada nors vėl tapti laisvais (amžiaus cenzas N-13). Susirinkusių į filmo peržiūrą dar laukia ir susitikimas su filmo prodiusere Jurga Dikčiuviene.

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro Renginių organizavimo skyriaus vedėja Asta Vaitkienė, tel. +370 41 54 52 79, mob. +370 671 42 901, e. p. asta.vaitkiene@siauliukc.lt.

RENGINIŲ PROGRAMA

Rugpjūčio 21 d.

16 val. baigiamasis ciklo „Susitikimai parodoje „Kovo 11-oji: laisvės istorijos liudijimai“ renginys

Dalyvauja Kovo 11-osios Akto signatarai ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatai: Virgilijus Kačinskas, Donatas Morkūnas, Algimantas Sėjūnas, Mindaugas Stakvilevičius

Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74

Org. Šiaulių „Aušros“ muziejus

BALTIJOS KELIO DIENA

Rugpjūčio 23 d.

17 val. šv. Mišios

Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, Aušros tak. 3

18 val. šventinis Baltijos kelio dienos minėjimas

Dalyvauja Saulius Petreikis, Šiaulių kultūros centro jaunimo kamerinis choras „Atžalynas“ (meno vad. Mindaugas Žalalis) ir Pasvalio mišrus choras „Canticum novum“ (meno vad. Rimvydas Mitkus)

Prisikėlimo aikštė

Org. Šiaulių kultūros centras

Rugpjūčio 29 d.

15 val. susitikimas su tarptautinės organizacijos „Tradicija, šeima, nuosavybė“ (TFP) nariais

Sukilėlių kalnelis

Org. Šiaulių kultūros centras ir tarptautinė katalikiška organizacija „Tradicija, šeima, nuosavybė“ (TFP)

16.20 val. Padėkos ir Vilties žygis

Maršrutas: Sukilėlių kalnelis–Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra

Org. tarptautinė katalikiška organizacija „Tradicija, šeima, nuosavybė“ (TFP)

17 val. šv. Mišios

Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, Aušros tak. 3

LAISVĖS DIENA

Rugpjūčio 31 d.

12 val. SAULĖS VASAROS KONCERTAI. Koncertas „Švieskis ir šviesk“

Dalyvauja Šiaulių pučiamųjų orkestras (meno vad. ir dirig. Sigitas Vaičiulionis, dirig. Gediminas Brūzga), Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos mokiniai, Pijus Kondrotas (baritonas), kanklių trio „Aušrinė“ (R. Vaišnorienė, R. Marozienė, L. Andriuškienė)

Prie Šiaulių turizmo informacijos centro, Vilniaus g. 213

Org. Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“

17 val. šv. Mišios

Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, Aušros tak. 3

18 val. Laisvės dienos minėjimas. Dokumentinio filmo „Sutemose“ (rež. Š. Bartas) peržiūra ir susitikimas su šio filmo prodiusere Jurga Dikčiuviene

Šiaulių vyskupijos Pastoracinis centras, Tilžės g. 186

Org. Šiaulių kultūros centras

Nemokamas parodų lankymas 

Rugpjūčio 3–31 d. paroda „Įsimintinos Baltijos kelio akimirkos“

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Spindulio“ filialas, Spindulio g. 5

Rugpjūčio 3–31 d. spaudinių paroda „Baltijos keliu – į laisvę“

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyrius, Aido g. 27

Rugpjūčio 14–28 d. spaudinių paroda „Baltijos kelias – laisvės kelias“

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skaitykla (III a.), Aušros al. 62

Rugpjūčio 17 d. – rugsėjo 4 d. literatūros paroda „Baltijos keliu einu“

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filialas, K. Korsako g. 10

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!