Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 26 gegužės d. 12:14
Mylimiausi Vilniaus gidai suvienija jėgas: kvies atrasti Vilnių prieš 200 metų

Mylimiausi Vilniaus gidai suvienija jėgas kvies atrasti Vilnių prieš 200 metų. Fot. A. Bėkšta. LNM

Lietuvos nacionalinis muziejus suvienijo jėgas su mylimiausiais Vilniaus miesto gidais ir visą vasarą vilniečius ir miesto svečius kvies net į penkis naujus teminius pasivaikščiojimus po Vilnių prieš 200 metų. Ekskursijos yra Vilniaus 700 metų jubiliejui skirto paviljono „Vilnius prieš 200 metų“ dalis.

Anot organizatorių, gyvi pasivaikščiojimai mieste atliepia vieną pagrindinių viso projekto tikslų – užmegzti, sustiprinti ar atgaivinti dabarties vilniečių ir miesto svečių ryšį su praėjusių laikų Vilniumi.

„Vos atidarytas paviljonas jau traukia daugybę vilniečių ir miesto svečių, kurie savarankiškai tyrinėja ir atranda Vilnių, buvusį prieš 200 metų. Pastebėjome, kad lankytojai tą daryti mėgsta įvairiai – vieni tiesiog nagrinėjasi miesto gatves, pastatus, kiti mielai panyra į garsinius pasakojimus, kurie yra sinchronizuoti su interaktyviomis projekcijomis makete. Taigi siūlomos ekskursijos yra dar vienas būdas atrasti Vilnių prieš 200 metų – fiziškai ir betarpiškai“, – kviečia muziejaus Paslaugų lankytojams ir edukacijos skyriaus vedėja Milda Gembickienė.

Paviljone pristatomas atkurtas XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas. Fot. A. Bėkšta. LNM

Penki nauji teminiai pasivaikščiojimai po Vilnių

Pirmosios ekskursijos numatomos jau gegužės pabaigoje ir vyks visą vasarą. Visos jos prasidės šalia Karaliaus Mindaugo paminklo veikiančiame paviljone, vėliau lankytojai kartu su gidais patrauks į senamiestį.

Mylimiausi Vilniaus gidai suvienija jėgas kvies atrasti Vilnių prieš 200 metų. Fot. A. Bėkšta. LNM

Miesto gidė Anželika Laužikienė kartu su ekskursijų „Apsipirkimai ir kitos pramogos Vilniuje XIX amžiuje“ dalyviais aplankys populiariausias senojo Vilniaus pramogų vietas, kuriose vyko įspūdingiausi XIX amžiaus pokyliai, maskaradai ir teatro spektakliai, papasakos apie keisčiausią ir netikėčiausią maskarado kaukę, kuria buvo pasipuošęs buvęs to meto Vilniaus burmistras, ir kaip vakarėlio dalyviai sugalvojo jam už tai iškrėsti išdaigą.

Miesto gidė Justina Meškauskienė ekskursijoje „Mokslai ir mokslininkai Vilniaus universitete XIX a. pirmoje pusėje“ kvies susipažinti su Vilniaus universitete iki jo uždarymo dirbusiais profesoriais, jų darbais ir teorijomis, atradimais, išradimais, kurie taip domino to meto visuomenę, jog teko organizuoti viešus fizikinių bandymų demonstravimus.

Miesto gidė Edita Meškonienė ekskursijos „Masonai Vilniuje XIX a. pradžioje“ dalyvius sugrąžins 200 metų atgalios ir pakvies kartu ieškoti mistika apgaubtų masonų, kitaip vadinamų laisvaisiais mūrininkais, ženklų ir simbolių, aplankyti vietas, kur jie gyveno ir bendravo.

Miesto gidas Marius Galadauskas ekskursijos „Ikh bin a vilner. Žydiškojo Vilniaus spindesys ir skurdas“ dalyvius atves į žydiškąjį Vilnių, kuriame gyvuojantys žydų bendruomenės atspindžiai glaudžiai susipina su Lietuvos istorijos paveldu, lankytojai sužinos, kuo kvepėjo to meto Vilniaus gatvės ir kokios profesijos buvo itin gerbiamos ir vertinamos.

Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros architektė Jūratė Raugalienė ekskursijoje „Kaip keitėsi Vilniaus senamiestis XIX a. pirmoje pusėje“ kvies į pasivaikščiojimą po labiausiai per 200 metų pasikeitusias vietas: daug jų išliko iki šių dienų beveik nepasikeitusios, tačiau yra ir tokių, kurių XIX a. pradžios vaizdas mus nustebintų, pavyzdžiui, Bernardinų sodo, Katedros aikštės ir Prezidentūros aplinka.

Pirmosios ekskursijos įvyks jau šią savaitę, visa informacija ir registracija skelbiama adresu https://bit.ly/paviljono-ekskursijos

Mylimiausi Vilniaus gidai suvienija jėgas kvies atrasti Vilnių prieš 200 metų. Fot. A. Bėkšta. LNM

Miestas, kurio nerasi Google

Paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“ sostinėje atidarytas Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga. Svarbiausias šios naujos ekspozicijos akcentas – pagal unikalią archyvinę medžiagą atkurtas Vilniaus, koks jis buvo prieš 200 metų, maketas arba miestas, kurio nebūtų galima rasti net Google. Toks pat maketas prieš du šimtmečius carinės valdžios buvo sukurtas kariniais tikslais, o dabar atgimsta miesto pažinimui. Vilniaus prieš 200 metų maketą tyrinėti padeda garsiniai pasakojimai, specialiai jiems sukurta muzikinė kompozicija ir projekcijos, kurios vizualizuos girdimas istorijas makete.

Paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“ veikia kasdien nuo 12 iki 20 valandos. Kiekvieną savaitę čia vyks nemokami renginiai, edukacijos, bus organizuojamos ekskursijos po miestą. Visa informacija bus skelbiama adresu lnm.lt/paviljonas.

Vilniaus 700 metų jubiliejaus šventės iniciatorius – Vilniaus miesto savivaldybė, programos kuratorius – Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“. Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija. Daugiau apie jubiliejui skirtą programą skaitykite www.700vilnius.lt. Paviljoną taip pat globoja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!