Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 2 rugpjūčio d. 15:55
Varšuvos muziejai ir meno parodos rugpjūtį
Varšuvos muziejai ir meno parodos rugpjūtį

Varšuvos muziejai ir meno parodos rugpjūtį

Vasara dar nesibaigia, tad jeigu atsibodo kelionės į pajūrį, tai metas į muziejus. Siūlome susiplanuoti trumpas išvykas per ilgesniuosius savaitgalius ir pamatyti daugiau meno bei kultūros darbų. Varšuva – ideali kryptis tokioms trumpoms išvykoms, tai didelis miestas, pilnas kultūros ir meno objektų. Varšuvos muziejai ir meno parodos rugpjūtį laukia Jūsų, tad planuokite kelionę ir leiskitės pažinti Varšuvos meną.


Varšuvos nacionalinis muziejus

Al. Jerozolimskie 3, Warsaw

Paroda „Varšuvos nacionalinio muziejaus kolekcija. 2017–2022 m. įsigijimai“
2023 05 11–2023 08 27

Varšuvos muziejai ir meno parodos rugpjūtį

Varšuvos nacionalinis muziejus nuolat atnaujina savo kolekciją, kurią 2017–2022 m. papildė kai kuriais Marko Chagallo, Francisco Goyos, Melos Muter, Wojciecho Weisso ir Stanisławo Wyspiańskio darbais. Be to, jis įsigijo kai kurių ryškiausių šiuolaikinių Lenkijos menininkų, tyrinėjančių įvairias meno sritis, kūrinius: Zuzannos Janin, Grzegorzo Kowalski, Zofia Kulik, Teresos Murak ir Aleksandros Waliszewskos.
Daugiau apie parodą.

Paroda „Be korsetų. Camille Claudel ir XIX a. Lenkijos skulptorės “
2023 05 19–2023 08 27

Varšuvos muziejai ir meno parodos birželį Ši paroda skirta lenkų moterų skulptorių pionierių kartai, kurių dauguma gyveno ir kūrė tuo pačiu metu kaip ir dabar žinoma prancūzų skulptorė Camille Claudel (1864–1943). Paroda siekiama sugrąžinti kitų pamirštų moterų menininkių atminimą ir suteikti joms deramą vietą meno istorijoje. Tai taip pat pirmasis Camilles Claudel kūrybos pristatymas Lenkijoje.
Šiandien atpažįstamiausia XIX amžiaus moteris skulptorė, į populiariąją kultūrą įžengusi dėl jai skirtų filmų ir knygų, Claudel pripažinimo sulaukė tik po mirties. Po daugybės meninių sėkmių, 1913 m. motina ją paguldė į uždarą įstaigą, kurioje ji praleido kitus trisdešimt metų, per kuriuos jos pasiekimai pamažu nukrito į užmarštį. Claudel kūrybos atradimo procesas iš naujo prasidėjo nuo 1951 m. Paryžiaus Rodeno muziejuje surengtos parodos. Nuo to laiko buvo išleista daug jai skirtų mokslinių publikacijų, o 2017 m. Nogent-sur-Seine, mieste, kur ji pradėjo savo meninį išsilavinimą, buvo atidarytas jos muziejus.
Daugiau apie parodą.

Nuolatinė antikinio meno ekspozicija

Varšuvos muziejai ir meno parodos birželį
Parodoje pristatomi senovės Egipto, Artimųjų Rytų, Graikijos ir Romos civilizacijų istoriniai artefaktai parodo šių kultūros ratų paveldo įvairovę. Parodą finansavo Europos Sąjunga.
Daugiau apie ekspoziciją.

Nuolatinė Faraso ekspozicija

Varšuvos muziejai ir meno parodos balandį
Profesoriaus Kazimiero Michałowskio Faraso miesto lobiai yra vienintelė nuolatinė paroda Europoje, kurioje eksponuojami viduramžių Nubijos paveikslai iš Nilo upės slėnio. Daugiau nei 60 paveikslų kolekcija iš VIII–XIV a. atkeliavo iš Faraso miesto katedros, didelio miesto centro viduramžių Nobadijos karalystėje, dabartiniame Sudane. Nobado valdovai, valdę Nilo slėnį,atsivertė į krikščionybę apie 548 m. po Kr., paveikti imperatorienės Teodoros iš Konstantinopolio išsiųstų misionierių. Pirmoji katedra buvo pastatyta VII amžiuje, kai miestas dar buvo žinomas kaip Pachoras, ir greičiausiai stovėjo toje vietoje, kur lenkų archeologai, dalyvaujantys Nubijos kampanijoje, aptiko vėlesnę VIII amžiaus katedrą.
Daugiau apie ekspoziciją.

Nuolatinė Viduramžių dailės ekspozicija
Varšuvos muziejai ir meno parodos balandį

Ekpoziciją sudaro vėlyvųjų viduramžių (XIV–XVI a.) kūriniai iš įvairių Lenkijos regionų, taip pat keli kūrinių pavyzdžiai iš Vakarų Europos. Tai daiktai, kurių pradinės funkcijos buvo beveik vien tik bažnytinio pobūdžio. Galerija buvo sukurta taip, kad žiūrovai galėtų kuo tiksliau suvokti meno kūrinių vaidmenį viduramžių religiniame gyvenime. Galerijoje eksponuojami didingi sparnuoti altoriai, skulptūros, skirtos puošti vadinamąjį bažnyčios vaivorykštės spindulį, puošnūs stulpai, taip pat ten daug mažesnių daiktų: liturginės atributikos, nedidelės šventovės, paveikslai ir skulptūros asmeniniam pamaldumui. Tokia plati darbų apžvalga leidžia lankytojams susidaryti aiškų vaizdą apie visą viduramžių meninių praktikų spektrą: tapybą, skulptūrą iš medžio, akmens ir alebastro bei daugybę meninių amatų.
Daugiau apie ekspoziciją.

Nuolatinė senųjų amatininkų ekspozicija

Pati meno sąvoka – lotyniškas ars (po to italų arte ir prancūzų menas), graikų techne, vokiečių ir olandų Kunst – iš pradžių reiškė meniškumą, meistrišką atlikimą, amatą. Tapyboje ir skulptūroje labiausiai buvo vertinamas kaip tik amatininkų meistriškumas, įdirbio virtuoziškumas. Šioje ekspozicijoje pristatomi Europos ir senosios Lenkijos dekoratyvinis menas, XV–XVIII amžiaus tapyba ir skulptūra.
Daugiau apie ekspoziciją.

XIX a. meno ekspozicija

19-ojo amžiaus meno ekspozicija laikosi bendro principo, kurio vis dar laikosi dauguma Europos meno institucijų – svarbiausius meno pokyčius pristatyti per iškilių menininkų darbus. Kartu Nacionalinio muziejaus mastas įpareigoja kurti ir išlaikyti meno kanoną. Turint tai omenyje, ekspozicijos misija turėtų atspindėti iššūkį nuolat ieškoti naujų būdų interpretuoti ir analizuoti XIX amžiaus meno pasiekimus. Todėl muziejus iš didžiulio turimų kūrinių telkinio atrinko kūrinius, kad galėtų lankytojams pasiūlyti XIX a. meno įvaizdį, kuris yra tinkamas šių dienų auditorijai.
Daugiau apie ekspoziciją.

Lenkų dizaino ekspozicija

Ekspozicija demonstruoja daugybę požiūrių į dizainą, vyravusį įvairiais dešimtmečiais – nuo Zakopanės aplinkos, Krokuvos dirbtuvių, „Ład“ menininkų kooperatyvo ir „Praesens“ grupės modernistų iki pokario atstatymo laikotarpio, socialinio realizmo, Lenkijos atšilimo ir modernizmo po 1956 m., kai Lenkijos taikomoji dailė vystėsi su didžiausiu dinamiškumu, bei iki geriausių šiuolaikinio dizaino pavyzdžių. Atskirai galima paminėti pramoninį dizainą, dizainą vaikams ir etnografinį dizainą.
Daugiau apie ekspoziciją.

Kaip rasti Nacionalinį Varšuvos muziejų:


Modernaus meno muziejaus padalinys „Muzeum nad Wisłą“

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warsaw

Paroda „Bučinys nežudo: Ania Nowak ir svečiai“
2023 07 28–2023 09 10

Varšuvos muziejai ir meno parodos rugpjūtį

„Bučinys nežudo: Ania Nowak ir svečiai“ – tai choreografinė paroda, kurią sudaro menininkės ir jos kviestinių svečių pasirodymai bei beveik dvidešimties menininkų darbai įvairiomis technikomis: fotografija, video bei garso menas, tapyba ir skulptūra. Parodoje eksponuojami ir ne meno objektai, kurių istorija, atsiradimo kontekstas ar vienkartinė reikšmė praplečia pasaulį, į kurį žiūrovą kviečia Ania Nowak.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti „Muzeum nad Wisłą“:


Xawery Dunikowski skulptūrų muziejus (Królikarnia)

ul. Puławska 113a, Warsaw

Skulptūrų parkas

Varšuvos muziejai ir meno parodos vasarį

Šiuo metu Królikarnia muziejuje veikia tik skulptūrų parkas. Istoriniame parke, kaip ir visoje apylinkėje, istorija susitinka su šiuolaikiškumu. Tarp medžių ir krūmų kuriamas Skulptūrų parkas – tai atrinkti darbai iš gausaus Varšuvos nacionalinio muziejaus kolekcijos.
Dabar Xawery Dunikowski skulptūrų muziejus lankytojams uždarytas.
Królikarnia rūmai veiks tik specialių renginių metu.
Skulptūrų parkas veikia kasdien nuo sutemų iki aušros. Įėjimas nemokamas.
Daugiau apie parką.

Kaip rasti Xawery Dunikowski skulptūrų (Królikarnia) muziejų:


Bródno skulptūrų parkas

Kondratowicza / Chodecka, Warsaw

Nuolatinė ekspozicija

Varšuvos muziejai ir meno parodos vasarį

Jens Haaning. „Bródno“. 2012. Fot. Bartosz Stawiarski

2009 m. birželį atidarytas Bródno skulptūrų parkas yra ilgalaikis projektas, kuriame dalyvauja menininkai, Bródno rajono gyventojai, miesto tarybos pareigūnai ir meno institucija – Varšuvos modernaus meno muziejus. Parkas labai greitai tapo viena iš labiausiai atpažįstamų viešojo meno erdvių šioje Europos dalyje.

Šis parkas, esantis Bródno gyvenamajame rajone, Targówek rajono dalyje, anksčiau nebuvo lankomas meno mylėtojų. Būdamas unikalus vietos iniciatyvos pavyzdys, parkas primena įvairias meno tradicijas, kur skulptūros eksponuojamos ne galerijose ir muziejuose. Parkas padeda įgyvendinti „socialinės skulptūros“ ir apskritai viešojo meno formulę. Kiekvienas Bródno skulptūrų parke pristatomas darbas turi skirtingą charakterį, ilgaamžiškumą, stilių ir „funkcionalumo“ lygį.

Prie projekto prisidėjo šie menininkai: Paweł Althamer, Youssouf Dara, Olafur Eliasson, Jens Haaning, grupė Nowolipie, Susan Philipsz, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska ir Rirkrit Tiravanija.
Daugiau apie projektą.

Kaip rasti Bródno skulptūrų parką:


Modernaus meno muziejaus instaliacija

Generolo Šarlio de Golio žiedinė sankryža, Varšuva

Joannos Rajkowskos instaliacija „Linkėjimai iš Jeruzalės alėjos“

Varšuvos muziejai ir meno parodos vasarį

Joannos Rajkowskos instaliacija „Linkėjimai iš Jeruzalės alėjos“

Joannos Rajkowskos „Sveikinimai iš Jeruzalės alėjos“ – palmė, stovinti Šarlio de Golio žiedinėje sankryžoje Varšuvos širdyje, yra jos ikoniškiausias Lenkijos menininis projektas viešojoje erdvėje nuo 1989 m.

Palmė yra priminimas apie žydų bendruomenę, gyvenusią Varšuvoje iki holokausto. Ji ne tik signalizuoja apie šį praradimą, bet ir yra naujosios miesto tikrovės simbolis. Tai duoklė chaotiškam, judriam Vidurio Europos didmiesčiui, duoklė įvairovei ir srautui, migracijai ir kaitai. Klimato krizei gilėjant, šis egzotiškas medis atkreipia mūsų dėmesį į vis pavojingesnius pokyčius ir tampa įspėjimu pačiame Varšuvos centre.

Palmė yra absurdiška ir įnoringa. Tai padeda mums išlaikyti atstumą per didelio pompastiškumo metu, dekonstruoja visuomenės ritualus ir leidžia pažvelgti į Jeruzalės alėją kaip į didžiulę sceną, skirtą visą parą besiskleidžiančio miesto reginiui.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti Joannos Rajkowskos instaliaciją „Linkėjimai iš Jeruzalės alėjos“:


Ujazdovskio pilies Šiuolaikinio meno centras

Jazdów 2, Warsaw

Klaudijos Klarė paroda „Feministinė satyra. Nėra saugių erdvių“
2023 07 07–2023 10 01

Kas Klaudija Klarė mano esanti? Keramikė, įžengusi į šeštą dešimtmetį, jau turėjo išmokti patylėti.

Ji neturėtų dalytis savo kritika sekso industrijai, nes ji pati nėra „sekso darbuotoja“. Ji taip pat nėra musulmonė, tačiau ji atkakliai kritikuoja islamizmą, net neturėdama padorumo būti rudos odos. Dar blogiau, kad būdama lesbietė ji atsisako apkabinti savo translytes seseris ir juokiasi iš jų „damų penių“.
Daugiau apie parodą.

Sławomir Marzec paroda „PRO MORTE. from Apocalypse to Genesis 
2023 06 23–2023 09 24

Susiję:

Šios parodos paveikslai „atstovauja“ keturiems pasaulio kampams, keturiems evangelistams ir keturiems Apokalipsės raitininkams. Ir, žinoma, Kohelet, kiekviename paveiksle įgaunantis skirtingą apskritimo formą, nudažytas laku, apatiniame dešiniajame kampe. Jis šviečia arba tamsėja. Jis ateina ir išeina, nes viso to, kas yra, nebus. Ir bus taip, kaip niekada nebuvo.
Daugiau apie parodą.

Odd Nerdrum paroda „Šiaurės tapytojas“
2023 08 11–2023 12 10

Varšuvos muziejai ir meno parodos rugpjūtį

Ujazdovskio pilies Šiuolaikinio meno centras kviečia į Odd Nerdrum parodą „Šiaurės tapytojas“. Odd Nerdrum (g. 1944 m.), patyręs didelę klasikinių tapytojų, tokių kaip Rembrandtas ir Caravaggio, įtaką, tapo vienu labiausiai pasiekusių norvegų tapytojų po Edvardo Muncho (1864–1944). Jo ankstyvaisiais metais ryškus momentas buvo pamatyti Rembrandto paveikslą „Klaudijaus Civilio sąmokslas“ Stokholmo nacionaliniame dailės muziejuje. Tai sustiprino dailininkomeninį kelią, atvedė jį į opoziciją su amžininkų meno supratimu. „Norėdamas trumpai apibendrinti, nupieščiau save izoliuotai“, – vėliau pripažino jis. Tačiau izoliacija nuo amžininkų buvo iškeista į klasikinių meistrų draugiją. Taip pat įtakos jo kūrybai turėjo Masaccio, Titianas, Pieteris Bruegelis, Milletas, taip pat Henry Fuseli ir Larsas Hertervigas.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti Ujazdovskio pilies Šiuolaikinio meno centrą:


Nacionalinė meno galerija „Zacheta“

pl. Małachowskiego 3, Warsaw

Edytos Hul paroda „Jei gali, atsiųsk lietaus“
2023 07 07–2024 09 17

Parodoje eksponuojami nauji Edytos Hul paveikslai bei augalinės kilmės skulptūriniai objektai, kuriuos ji išaugino ir formavo specialiai šiam pasirodymui. Jie sudaro gyvybingą žaliosios energijos instaliaciją, kuri užpildo galerijos erdvę. Eksponuojami darbai susiję su praktiniais ir magiškais žmonių ir gamtos santykiais. Pavadinimas nurodo įvairiose kultūrose aptinkamus ritualus, kuriais siekiama iššaukti lietų arba prašyti dievybių gausaus derliaus, atnešančio klestėjimą. Menininkė taip pat atkreipia dėmesį į pasaulinę problemą – didėjančią vandens paklausą ir stiprėjančias sausras.
Daugiau apie parodą.

Krzysztofo Gliszczyńskio ir Tadeuszo Gustawo Wiktoro paroda „Spalva ir dažai
2023 06 16–2023 10 22

Krzysztofo Gliszczyńskio ir Tadeuszo Gustawo Wiktoro paveikslų parodos, kuria atidaromas parodų ciklas „Meno kalbos: sugretinimai“ „Zachęta“ nacionalinėje dailės galerijoje, idėja yra palyginti ir supriešinti dviejų menininkų kūrybą. Jie laikosi tos pačios konvencijos ir savo meninių kalbų gilumoje skiria tas pačias formalias priemones, tačiau pasiekia visiškai kitokią išraišką ir todėl formuluoja kitokią žinią. Šis formatas ne tik demonstruoja reikšmingų Lenkijos menininkų kūrybą, bet ir papildo grynai meninę jų kūrybos dimensiją edukacinėmis savybėmis, atverdamas galimybę nuodugniau nagrinėti formalius meno aspektus. Ji atskleidžia daugybę galimų būdų, kuriais meno kūrinys gali būti kūrybiškai formuojamas remiantis atskirais tapybos kalbos elementais ir pasakojimo potencialu.
Daugiau apie parodą.

 

 

Tadeuszo Borutos, Antoni Cygano, Poitro Naliwajko paroda „Lotynų figūrų priežastys
2023 07 14–2023 10 15

Tadeuszo Borutos, Antoni Cygano ir Piotro Naliwajko paroda, pavadinta „Lotynų figūrų priežastys“, yra parodų ciklo „Meno kalbos: ne svetimos idėjos“ dalis. Jo principas – sugretinti trijų menininkų, naudojančių tą pačią raiškos konvenciją, kūrinius taip, kad juos būtų galima sutalpinti į vieną stilistinę kryptį, kuri atskleidžia reikšmingus, nors ir subtilius atskirų formalių ir ekspresyvių elementų panaudojimo skirtumus.
Daugiau apie parodą.

 

Marzenos Turek Gas paroda „Spalvos forma
2023 07 22–2023 10 30

Apsiribojant baltos, juodos ir pilkos spalvos tonais, spalvų paletė iškovojo teisę apibrėžti modernumą, eleganciją ir gerą skonį daugelyje gyvenimo sričių. Daugėjant stiklo, plieno ir betono, architektūrinė aplinka tampa nepastebimai, bet nuosekliai nerimą keliančia achromatine. Skandinavijos miestai, kur gerai žinomos spalvų naudojimo architektūroje tradicijos, dabar skamba pavojaus varpais: pilkėjame – išsaugokime miestų spalvas ir atmosferą!
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti nacionalinę meno galeriją „Zacheta“:


 Varšuvos arkivyskupijos muziejus

Dziekania 1, Warsaw

Annos Ryś-Rzepińskos paroda
2023 06 16–2024 09 10

Ar tai tik kolorizmas? Tai retrospektyvinė Krokuvos tapytojos Annos Ryś-Rzepińskos paroda.
Pristatome per 30 paveikslų, atrinktų iš visos tapytojos meninės kolekcijos, juose dominuoja peizažai, natiurmortai, žanrinės scenos ir portretai.
Anna Ryś-Rzepińska (g. 1953 m.) – tapytoja iš Krokuvos, žymiausio lenkų kolorizmo atstovo Czesławo Rzepińskio mokinė.
Daugiau apie parodą.

Šiuolaikinių ikonų paroda „Susitikimas su prisikėlusiais“ 
2023 06 28–2023 08 27

Parodoje pristatomi beveik 60 darbų, tapytų daugiausia ant lentos, tempera arba akriliniais dažais. Kai kurie kūriniai tiesiogiai susiję su Prisikėlimo paslaptimi ir Kristaus susitikimais su savo mokiniais ir moterimis. Kai kurie menininkai parodo „Susitikimą su prisikėlusiais“ per šventųjų patirtį ir liudijimus, taigi ir kūriniai pavadinti šv. Pranciškaus, kankinio šv. Stepono, tėvo Pijaus vardais.
Daugiau apie parodą.

Łukasz Krupski paroda „Katedra“
2023 03 17–2023 09 17

Varšuvos arkivyskupijos muziejaus salėje pristatoma Łukaszo Krupskio skulptūra „Katedra“
Daugiau apie parodą.

Paroda „Šventas ir profaniškas“
Nuolatinė ekspozicija

Paroda „Šventas ir profaniškas“
Muziejaus kolekciją sudaro įspūdinga liturginės tekstilės, auksakalių, skulptūrų, paveikslų, piešinių ir grafikos kolekcija. Ankstyvosios tapybos kolekcijos puošmena – italų dailininko Francesco Bassan „Piemenų garbinimas“ (1575 m.). Lenkų tapybai, be kita ko, atstovauja Matejko, Rustemas, Simmleris, Wyspiańskis, Pankiewiczius, Malczewskis, Vlastimilas Hoffmannas. Atskirą vietą kolekcijoje užima lenkų šiuolaikinė tapyba, ypač nepriklausomas 1980-ųjų menas, įskaitant išeivijos menininkų (Józef Czapski, Jan Lebenstein, Adam Kossowski) kūrinius.
Daugiau apie parodą.


Kaip rasti Varšuvos arkivyskupijos muziejų:


Galerija „lokal_30“

Wilcza 29a/12, Warsawa

Paroda Švelnus ištvirkimas
2023 06 12–2023 09 15

Švelnus ištvirkimas“ – tai lydinti ir atidaranti antrąjį Varšuvos „Post Pxrn“ kino festivalį paroda. Tai kūrėjų atsakas į radikalų rūpestį, atsakomybę ir aistrą, kurią pernai gavo iš festivalio kuratorių ir organizatorių: Aga Szreder, Rafał Żwirek ir Roman Gutek.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti galeriją „lokal_30“:

Galerija „Raster“

Wspólna 63, Warsawa

Paroda Visos saulės
2023 08 03–2023 08 16

Vasara galerijoje slenka lėtai. Saulė plačiu lanku sukasi aplink sodą ir ekspozicijų kambarį, tingiai brūkšteldama ilgu liežuviu. Oskaras Dawickis sėlina šešėliais šaligatvio ruožais, kad po pietų pagaliau pasiektų galeriją ir perpasakotų savo istoriją. Edwardas Dwurnikas klausosi muzikos ir piešia pulsuojantį bangų ritmą. Alicja Pakosz sėdi priešais plačiai atvertą savo studijos langą ir gaudo tirštą šiltą žalio kiemo orą, tingiai tekantį virš žemų ūkinių pastatų stogų. Nicolas Grospierre’as renka saulėtas nuotraukas iš savo pievos Suvalkuose. Emila Kina ieško pastogės tamsiame kambaryje. Przemek Mateckis kantriai varto praėjusios vasaros žurnalus ir atsargiai baltais dažais tepa drobėje pažymėtą lauką. Olafas Bžeskis sėdi su eskizų knygele aukštos šieno kupetos šešėlyje ir diskretiškai piešia drovaus vyro portretą. Oskaras Zięta leidžiasi į dar vieną kosminę kelionę. Sunoksta visos saulės ir jų vaisiai.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti galeriją „Raster“:


Šioje apžvalgoje pateikiame 2023 m. rugpjūčio mėnesio Varšuvos meno muziejų ir parodų sąrašą, o visus su šiomis parodomis susijusius straipsnius bei naujausius mėnesinius muziejų ir parodų sarąšus rasite skiltyje – Varšuvos muziejai ir parodos. 

Ką pamatyti Varšuvoje, kai visos meno parodos aplankytos? Čia rasite 10 įdomiausių Varšuvos objektų, kuriuos parinkome Jums.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!