Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 23 rugpjūčio d. 17:27
Gatvės menu tapęs Kopernikas primins apie gyvenimą keičiančią galimybę

Zakiro Medžidovo nuotr.

Vilniaus stoties rajone esančio namo sieną puošiantis Alberto Einšteino piešinys nuo šiol turės „brolį“ Šiauliuose – centrinėje miesto dalyje, Rūdės gatvėje esančio namo sieną papuošė mokslininką, atradėją Mikalojų Koperniką vaizduojantis kūrinys, pavadintas „Erasmus+“ SIENA: pamatyk galimybę“. Tai – dar viena didžiausios Europos Sąjungos švietimo programos „Erasmus+“ gatvės meno iniciatyva. Kūrinys žiūrovus tarsi kviečia pakelti galvą ir pamatyti savo galimybes tobulėti, mokytis, pasinaudoti tarptautine švietimo mainų patirtimi ir kurti bei pakeisti savo gyvenimą.

Piešinio pristatymas vyks rugpjūčio 25 dieną, 16:30 val. kartu su „Šiaulių naktų“ renginiais. Į pristatymą kviečiami visi, kam įdomu ir aktualu. Pristatymo metu bus galima stebėti ir gatvės šokių pasirodymą, kurį atliks mokyklos „EXTREME“ ugdytiniai.

Kūrinio autorius – meniniu slapyvardžiu prisistatantis EttoJa. Jis sukūrė ir programos „Erasmus+“ vertybėmis grįstą Alberto Einšteino piešinį Vilniuje.

„Kopernikas yra mokslininkas, kurio teorija sukrėtė, galbūt net pakeitė pasaulį. Jis neša stiprią ir drąsią žinią apie tai, kaip svarbu gebėti pažiūrėti plačiau, atsiverti naujai perspektyvai. Piešinyje į Saulę, savo teorijos centrą, žiūrintis Kopernikas skatina pamatyti ir savo tobulėjimo galimybę, kuri galbūt yra ranka pasiekiama. Atrodo, į tam tikrus dalykus žiūrime kasdien, bet ar išties matome?“, – sako menininkas.

Zakiro Medžidovo nuotr.

Kopernikas atrado, kad Žemė ir kitos planetos sukasi aplink Saulę bei juda vienodu greičiu. Ankstesnė geocentrinė sistema teigė visai ką kita – kad nejudanti Žemė yra pasaulio (Visatos) centre, o visi dangaus šviesuliai skrieja aplink ją. Ši nauja teorija sukrėtė visą mokslo bendruomenę, pasaulį, ne iš karto buvo priimta. Ji simbolizuoja mokslinės minties proveržį, kurį taip pat skatina tarptautinis bendradarbiavimas, bendrystė švietimo ir mokymo srityje, pasinaudojant programos „Erasmus+“ galimybėmis.

„Norime, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie galimybes, kurias siūlo „Erasmus+“. Dirbame dėl to kasdien. Labai džiaugiuosi, kad galime šiam tikslui pasitelkti ir meną. Tikiuosi, kad Šiaulių miesto gyventojai ir miesto svečiai, eidami pro šį gatvės meno kūrinį, užduos sau vieną kitą klausimą. Tikiu, kad šie klausimai paskatins susimąstyti, atsiverti naujoms idėjoms ir naujoms galimybėms. Primenu, kad programa „Erasmus+“ skirta visiems, o tarptautiniuose mainuose mokymosi tikslais gali dalyvauti ne tik jaunimas, bet ir vyresni žmonės“, – sakė programą „Erasmus+“ administruojančio Švietimo mainų paramos fondo direktorės pavaduotoja Gražina Kaklauskienė.

Piešinyje naudojamos ryškios, drąsios spalvos, kurios simbolizuoja jaunatvišką energiją, kuria trykšta įvairiausio amžiaus programos dalyviai. Pats Kopernikas – žmogus iš XVI a. – vaizduojamas pasidabinęs šiuolaikinei jaunimo kultūrai būdingu auskaru, dėvi stilingą džemperį. Taip susitinka sena ir jauna, senasis ir naujasis, modernus pasaulis.

Mokslininko plaukuose – Europos žemėlapis. Mėlynas, tamsus fonas piešiniui suteikia šiek tiek mistikos, primena kosmosą, kuriam nėra ribų. Tačiau šią spalvą taip pat galima pamatyti ir Europos Sąjungos vėliavoje. Fone galima įžvelgti traukinį. Tai – tvarios kelionės, judėjimas.

Kurdamas gatvės meną, EttoJa siekia integracijos su aplinka, vadovaujasi darnios architektūros principais, todėl į piešinį buvo įkomponuoti pastato elementai. Langai tapo žiūronais: per šiuos žiūronus mokslininkas žiūri į Saulę, kuri yra jo teorijos objektas. Jie – lyg koncentruoto žvilgsnio ir minties simbolis. Originali sienos faktūra sąmoningai nebuvo padengta dažais, ji virto savotišku marškinėlių audiniu.

Kūrinyje naudojami giliai Lietuvos žmonių sąmonėje įsišakniję Šiaulių miesto simboliai. Taip piešinys dar labiau įsilieja į bendrą miesto aplinką. Saulės miestu vadinami Šiauliai mielai priėmė mokslininką, atradėją, kurio teorijos centre – Saulė. Kontekste galima įžvelgti ir „auksinį berniuką“, garsaus skulptoriaus Stanislovo Kuzmos skulptūros, kuri stovi Šiauliuose, aidą. Jis kopia į saulę, siekia ambicingiausio savo gyvenimo tikslo. Fone taip pat galima įžvelgti lapę – tai dar vienas miesto simbolis, dailininko ir visuomenės veikėjo Viliaus Purono skulptūra, stovinti Šiauliuose prie Talšos ežero.

Šiemet Mikalojui Kopernikui sukaktų 550 metų – tai dar viena puiki simbolinė proga pasitelkti šio atradėjo asmenybę idėjų sklaidai per meną.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!