Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2024 m. 10 gegužės d. 16:26
Žilvino Kempino „Vėjalaikis“ – pirmasis varpinės ir šiuolaikinio meno dialogas

Instaliacijos montavimo darbai | Nuotr. Evgenia Levin

Jau dešimt metų Vilniaus katedros varpinė atverta lankytojams. Švenčiant jubiliejinę sukaktį gegužės 15 d. atidaroma specialiai šiai vietai sukurta menininko Žilvino Kempino instaliacija „Vėjalaikis“. Šis kūrinys – tai pirmasis šiuolaikinio meno ir senojo bokšto dialogas.

„2023 m. rudenį buvau pakviestas sukurti kūrinį Katedros varpinėje. Nors pastatas labai komplikuotas dėl medinių perdangų, laiptų ir atvirų langų, negalėjau atsispirti pagundai padaryti įvietintą (angl. site specific) instaliaciją tokioje ypatingoje erdvėje. Man buvo svarbu, kad kūrinys nekliudytų pajusti pačios varpinės charakterio – kad nekonkuruotų su ja, jos neužgožtų, nekliudytų ją apžiūrėti. Tikslas buvo sukurti papildomąją darną, kai kūrinys išryškina architektūrą, o architektūra išryškina kūrinį“, – pasakoja Kempinas.
„Vėjalaikis“ sujungia aukščio, vertikalumo, šviesos, laiko, medžiagiškumo, laikinumo idėjas; prisijaukinęs miesto vėją įdarbina jį vėduoti magnetines juostas ir sukurti tokį šnarėjimą, kokio šio bokšto sienos nėra girdėjusios. Žvilgios juodos juostos išryškina senovinę architektūrą – juk varpinės pirmo aukšto mūrai iškilo dar XIII amžiuje. Kinetinė skulptūra, 700 (+1) vertikalių magnetinių juostų, panašiai kaip medžio kamieno rievės, įvaizdina Vilniaus miesto metus, jungiasi į vientisą fizinį kūną: ir monumentalų, ir efemerišką.

Instaliacijos montavimo darbai | Nuotr. Evgenia Levin

Žilvinas Kempinas – vienas žymiausių, pasaulinio atgarsio sulaukęs lietuvių šiuolaikinis menininkas, nuo 1997 m. gyvena ir dirba Niujorke. Kuria minimalizmo bei optinio meno estetika paremtus kūrinius, o išskirtinis jo daugiametės kūrybos bruožas – magnetinių juostų naudojimas. 2009 m. atstovavo Lietuvai Venecijos bienalėje, 2012 m. apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

Bažnytinio paveldo muziejus, inicijavęs laiką apmąstančią Kempino instaliaciją Katedros varpinėje, kviečia pasigilinti į laiko temą dar ir moksliniu požiūriu: gegužės 15 d. 18 val. muziejuje vyks dr. Maženos Mackoit-Sinkevičienės paskaita „Trumpa laiko istorija per fizikos prizmę“, joje mokslininkė aptars laiko sampratą, jo veikimo principus, matavimo vienetus.

Mažena Mackoit-Sinkevičienė – fizikė, charizmatiška mokslo populiarintoja, Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkė, Lietuvos fizikų draugijos viceprezidentė, Vilniaus universiteto dėstytoja.

Žilvino Kempino instaliacija „Vėjalaikis“ Katedros varpinėje veiks iki 2024 m. spalio 1 d. Ją pamatyti galima įsigijus lankytojo bilietą.

Maženos Mackoit-Sinkevičienės paskaita vyks gegužės 15 d. 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius). Renginys nemokamas.

Kūrinio autorius – Žilvinas Kempinas
Koordinatorės – Alina Pavasarytė, Akvilė Melkūnaitė
Redaktorė – Audra Kairienė
Vertėja – Aušra Simanavičiūtė
Dizainerė – Giedrė Lisauskaitė
Metalo gamyba – UAB „Plieno spektras“  

Projekto rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė.
Muziejaus veiklą finansuoja Vilniaus arkivyskupija ir Lietuvos kultūros taryba.

Informaciniai rėmėjai: žurnalas „Artuma“, bernardinai.lt, žurnalas „IQ“, knygynų tinklas „Vaga“, 7md.lt.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!