Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2019 m. 8 lapkričio d. 18:26
„Atviro rato“ premjera „Tik suaugusiems“ – atviras dialogas apie teatre dar nenagrinėtus klausimus

Spektaklio kūrybinė komanda | Dainiaus Putino nuotr.

Ko gero, kiekvienas sutiktų, kad neegzistuoja aiški riba, kuomet iš vaikų tampame suaugusiais – šią plonytę liniją žymi ne aštuoniolika metų, praėjusių nuo gimimo datos, o ypač subtilios ir individualios patirtys. Apie šią ribą savo naujausiame spektaklyje – Vilniaus miesto teatro „Atviras ratas“ premjeroje „Tik suaugusiems“ – lapkričio 13 ir 15 dienomis kalbės režisierius ir dramaturgas Justas Tertelis, skirtingų kartų kūrybinę komandą subūręs tam, kad patyrinėtų, koks žmogus gali užaugti ir suaugti šiuolaikinėje visuomenėje.

Vienas iš „Atviro rato“ įkūrėjų Justas Tertelis pastaraisiais metais itin aktyviai kuria teatre: praėjusį sezoną drauge su Vesta Šumilovaite-Terteliene pristatė spektaklį „Saulėtoji linija“ pagal Ivano Vyrypajevo pjesę, nagrinėjantį sutuoktinių poros santykius, kiek vėliau – pagal savo dramaturgiją sukurtą darbą „CV, arba Kas aš esu“, įdėmų žvilgsnį kreipiantį į statistinį pilietį, o šiemet drauge su kolegomis atgaivino mažiausių žiūrovų itin lauktą „Senelės pasaką“.  Naujausias įvairiapusiško kūrėjo darbas iškalbingu pavadinimu „Tik suaugusiems“ atsigręžia į klausimus, kokią atsakomybę už augančius mūsų visuomenės narius turi suaugusieji ir kada mes patys jais tampame.

Spektaklio režisierius sako, jog dažniausiai teatre su vaikų tema kūrėjai susiduria būtent jiems skirtuose spektakliuose, į kuriuos suaugusieji atsiveda savo atžalas – tuomet menininkai scenoje subtilia teatrine kalba gali išsakyti, ką galvoja apie tėvų ir vaikų santykius, tačiau tikslingai suaugusiųjų auditorijai skirto spektaklio šia tema „Atviro rato“ istorijoje dar nebuvo. „Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad spektaklis skirtas tik atžalų turintiems žmonėms, labai svarbu nepamiršti, kad vaikai irgi yra mūsų visuomenės dalis. Taigi, jei galime kurti spektaklius apie įvairias kitas socialines grupes ir problemas, apie vaikus kalbėti teatre taip pat būtina – ši socialinė grupė mums yra ypač aktuali, nes kiekvienas savotiškai esame už ją atsakingi“, – svarsto J. Tertelis. Jis atsimena kartą išgirdęs mintį, jog kultūros išlieka tik tiek, kiek mes sugebame jos perduoti savo vaikams. Nuo to laiko menininko neapleido noras sukurti spektaklį, kalbantį būtent šia tema ir leidžiantį svarstyti, į kokį paradoksalų bei tragikomišką pasaulį suaugusieji patenka šių dienų visuomenėje bandydami užauginti vaikus.

Spektaklio repeticija | Dainiaus Putino nuotr.

Susiję:

Spektaklis „Tik suaugusiems“ išlaiko „Atviro rato“ tradiciją su teatro publika megzti betarpišką dialogą apie tai, kas itin svarbu ir aktualu patiems kūrėjams. Susėsti ratu pakviesti žiūrovai turės galimybę įsijausti į skirtingų istorijų fragmentų mozaiką, dėliojamą puikiai pažįstamų aktorių: Aldonos Vilutytės, Daliaus Skamarako, Roko Petrausko, Vestos Šumilovaitės-Tertelienės, Gelminės Glemžaitės bei Arno Ašmono. Trijų skirtingų kartų atstovai, anot režisieriaus, ypatingai noriai nagrinėja pjesę, prisidėdami savo įžvalgomis bei idėjomis. „Tik suaugusiems“ aktorių vaidinamos situacijos – atviros, itin atpažįstamos ir atsukančios teatro veidrodį tiesiai į kiekvieną žiūrovą, gyvai besiskleidžiančios scenoje bei kviečiančios čia pat apsvarstyti klausimus, kurie nepaliaujamai lydi nuo pat pirmųjų žingsnių į brandą. J. Tertelis neabejoja – nors spektaklio pavadinimas skamba grėsmingai, jame „Atviro rato“ komanda itin laukia ir vyresnio mokyklinio amžiaus žiūrovų, tik pradedančių save atrasti suaugusio žmogaus vaidmenyje. „Jei tu neturi atžalų, bet kaip visuomenės dalis jautiesi atsakingas už kažkur aplink bėgiojantį vaiką, tada šis spektaklis – ir tau“, – sako režisierius.

Spektaklio „Tik suaugusiems“ premjera – lapkričio 13 ir 14 d. Menų spaustuvėje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!