Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 15 vasario d. 18:15
„Gelbėkit: mano vaikas neskaito knygų!“ Tinklalaidėje – patarimai ir rekomendacijos tėvams

Laidos vedėjas ir pašnekovė Eglė Baliutavičiūtė

Vasarį pasirodė ketvirtasis tinklalaidės apie švietimą „Prie lentos“ epizodas. Šįkart laidos viešnia – Lietuvos nacionalinės bibliotekos vaikų literatūros specialistė, knygų vaikams autorė Eglė Baliutavičiūtė (Gaja Guna Eklė). Laidos tema: „Gelbėkit: mano vaikas neskaito knygų!

Viso 1,5 val. trukmės epizodo galima nemokamai klausytis „Spotify“ (spauskite čia), o paremti asmenine iniciatyva kuriamą tinklalaidę bei gauti daugiau unikalaus turinio – „Patreon“ platformoje.

Kodėl reikia skaityti?

Tinklalaidės metu svarstoma, kodėl šiuolaikiniai vaikai skaito per mažai ir ką daryti, kad situacija keistųsi į gerąją pusę. Laidoje į problemą žvelgiama giliau, tad aptariamos visos vaikų amžiaus grupės ir jų santykis su knygomis: pradedama kūdikyste, o baigiama paauglyste. Pašnekovė taip pat dalinasi vertingų knygų rekomendacijomis bei patarimais tėvams, kartu su lietuvių kalbos mokytoju diskutuoja apie skaitymo naudą.

„Skaitymas ugdo raštingumą. Rašybos, skyrybos taisyklių galima išmokti lietuvių kalbos pamokų metu, bet, pavyzdžiui, stiliaus, kalbos pajautimo neišmokysi, ypač mokinių, kurie vienuoliktą ar dvyliktą klasę pasiekia, turėdami įvairiausių spragų. Kalbos pajautimas ugdomas visą gyvenimą: skaitydamas pleti žodyną, pastebi, kaip konstruojami sakiniai, galop, ir tas pačias skyrybos taisykles įsisavini geriau. Kalba mus reprezentuoja: kaip mes išmokstame ją vartoti, taip paskui žmonės į mus ir žiūri. Tarkime, koks direktorius skaitys tavo gyvenimo aprašymą, jei jau pirmame sakinyje pastebės penkiolika rašybos, skyrybos klaidų, o ir stilius bus gremėzdiškas?“ – klausia tinklalaidę „Prie lentos“ vedantis lietuvių kalbos mokytojas.

Susiję:

Pavyzdį vaikams turi rodyti tėvai 

Rašytoja E. Baliutavičiūtė įsitikinusi, kad be gero pavyzdžio nieko nepasieksi. „Jeigu mes sakome vaikams nerūkyti, bet patys einame už kampo patraukti dūmo, tai kas iš to? Su knygomis yra panašiai. Jeigu neskaitote patys, tai ir iš vaikų negalite to reikalauti. Savo pavyzdžiu parodykite jiems, kad knygos yra malonus, įdomus dalykas, kad jose galima labai daug ką atrasti. Nepamirškite praktinių argumentų, bet akcentuokite ir malonumą. Jokiu būdu nesumenkinkite vaiko pasirinkimų, net jeigu jis skaito ir prasčiau parašytą literatūrą, popsą. Neiškelkite pernelyg sudėtingų knyginių iššūkių, žiūrėkite, ką vaikas mėgsta, bei po truputėlį tempkite jį vertingesnės literatūros link“, – aiškina E. Baliutavičiūtė.

Išsamūs patarimai su pavyzdžiais, rekomendacijomis – ketvirtame tvinklalaidės „Prie lentos“ epizode. Jame sužinosite įdomybių ir apie klasikinius vaikų literatūros kūrinius, ir apie „Harį Poterį“, išgirsite, kokios šiuolaikinės lietuvių bei užsienio autorių knygos vertos didžiausio dėmesio.

Kviečia prisidėti prie tinklalaidės kūrimo

Asmeninėmis lietuvių kalbos mokytojo pastangomis kuriamą tinklalaidę „Prie lentos“ finansuoja tik platformos „Patreon“ prenumeratoriai, savo noru pasirinkę prisidėti prie švietėjiškų iniciatyvų. Užsiregistravę ne tik užtikrinsite tinklalaidės gyvavimą, bet ir atrakinsite mokamą turinį – slaptą mokytojo dienoraštį bei mokiniams ir suaugusiesiems skirtas vaizdo pamokas apie literatūrą. Tapę lietuvių kalbos mokytojo „Patreon‘o“ prenumeratoriais, galėsite peržiūrėti tiek buvusius, tiek ir būsimus įrašus. Visus juos rasite čia.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!