Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 3 sausio d. 19:00
Prieš 100 metų mirė Jaroslavas Hašekas
Jaroslavas Hašekas

Lipnice nad Sázavou. Fot. Ing. Zdeněk Rafaj.

2023 m. sausio 3 d. sukako lygiai šimtas metų nuo Jaroslavo Hašeko (1883–1923), knygos „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai pasauliniame kare“ autoriaus, mirties.

Hašekas mirė sulaukęs 40 metų, bet nespėjęs pabaigti savo romano. Kas tada manė, kad jo kūrinys bus išverstas į beveik šešiasdešimt kalbų, parduotas milijonais egzempliorių ir net po šimto metų patiks skaitytojams?

Kelionė Hašeko pėdomis prasideda „U Kamenáče“ užeigoje Prahos Žižkovo rajone (Čekija). Tikriausiai čia pat, 1921 m., Hašeko draugas, anarchistas Franta Saueras, atnešė parduoti pirmąsias knygutes apie Šveiko nuotykius. Dar neseniai Žižkovas buvo visų užmirštas ir turistų aplenkiamas darbininkų rajonas. Šiandien čia viename kvadratiniame metre yra daugiau barų ir aludžių negu bet kur kitur Prahoje. Lankytojus ypač pritraukia vietos, susijusios su garsaus rašytojo gyvenimu.

1921 m. rugpjūtį Hašekas su žmona Šura išvyko į Lipnicę prie Sazavos (114 km nuo Prahos, Čekija). Iš pradžių jie gyveno aludėje „U České koruny“ („Prie Čekijos karūnos“), tačiau po metų Hašekas nusipirko namelį šalia Lipnicės pilies. Lipnicėje, daugiausia aludėje „U české koruny“, jis parašė antrąjį ir trečiąjį „Šveiko“ tomą, tačiau ketvirtojo tomo nespėjo pabaigti. Hašekas mirė savo namelyje 1923 m. sausio 3 d. ir buvo palaidotas vietinėse kapinėse.

Jaroslavas Hašekas

LIpnice nad Sázavou, U české koruny. Fot. Ing. Zdeněk Rafaj.

Šiandien rašytojo namelyje yra jo gyvenimui ir kūrybai skirtas muziejus. Čia galima pamatyti laikraščius, knygas ir asmeninius autoriaus daiktus. Hašeko gyvenimas Lipnicėje minimas ir užeigoje „U české koruny“, kurią atstatė rašytojo anūkas Ričardas Hašekas. 125. Hašeko gimtadienio progą šalia aludės buvo atidengtas rašytojo paminklas – Josefo Malejovskio darbas.

Netoliese yra dar vienas paminklas, skirtas garsaus rašytojo kūrybai. Akmenų skaldyklose, netoli Lipnicės prie Sazavos (Čekija), galima pamatyti tris didžiules beveik trijų metrų aukščio reljefų grupes: „Bretšneiderio ausis“, „Teisingumo burna“ ir „Aukso akys“. Visi trys reljefai sudaro „Nacionalinį slapto pasiklausymo paminklą“ ir juos jungia maždaug 4 km ilgio turistinis takas, prasidedantis užeigoje „U české koruny“.

Fot. David Falat

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!