Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 13 vasario d. 22:27
Nuo vasario 16 d. Kauno fotografijos galerijoje bus eksponuojama Jono Dovydėno paroda „Sugrįžimas į paliktą kraštą“

„Šiose fotografijose yra tai, kas man krito į akį Lietuvoje per antrąjį nepriklausomybės dešimtmetį, žlugus Sovietų Sąjungai. Mano tikslas – parodyti tolydų, tikrovišką reginį pasaulio, kuri noriu geriau pažinti. Nesu linkęs nei smerkti, nei liaupsinti, tik noriu visa susieti ir savaip įvertinti. Mano kūryba nepajėgi perteikti kančią ir ištvermę, išdidumą, kaltę ir viltį tautos, kuri buvo nepaaiškinamo, beribio blogio kelyje. Aš tik galiu parodyti daugiau nei matoma – žymę, kurią įspaudė bendro ir asmeninio gyvenimo istorija mano sutiktų žmonių veiduose. Labiausiai pavykusios nuotraukos yra tos, kuriose slypi šis tas daugiau, nei atsivėrė man fotografuojant. Viliuosi, kad mano pamėgta nespalvotoji fotografija privers matyti daugiau nei paviršinį vaizdą. Aš – kaip ir visi – fotoaparatu tik fotografuoju, o tiesa glūdi anapus užfiksuotų faktų.“

Jonas Dovydėnas. Iš serijos „Sugrįžimas į paliktą kraštą” (1996–2002)

„Lai žiūrovas atleidžia, kad nuotraukos be užrašų – įprastos minimalios informacijos. Mano tikslas ne dokumentinis, nuotraukose nieko „svarbaus“ nevyksta. O tai, kas jose vyksta ar sustingę ramybės būsenoje, yra tik mano atspindėta mintis, kurią gali nusakyti, bet gali ir nenusakyti užrašas prie nuotraukos. Valandėlę pažvelkime susikaupę į kiek paslaptingą fotoaparato pasaulį taip, kaip žvelgia maža mergaitė, naiviai tikėdama, kad ten, viduje, tupi paukštukas.“ Jonas Dovydėnas

Fotografas Jonas Dovydėnas gimė 1939 m. Kaune. 1944 m. kartu su tėvais pasitraukė į Vokietiją ir penkerius metus praleido karo pabėgėlių stovykloje, o 1949 m. emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas. 1965 m. baigė Browno universitetą Providence (anglų kalbą ir literatūrą). 1964–1965 m. mokėsi fotografijos Rod Ailando dizaino institute (pas Harry Morey Callahaną), 1965–1968 m. – Ilinojaus technologijos institute (pas Aaroną Siskindą).

J. Dovydėnas nuo 1997 m. yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos garbės narys. Fotografavo žurnalams „The Times“, „National Geographic“, „Adventure“, „Soldier of Fortune“, „Chicago Magazine“ ir kitiems. Surengė individualias parodas Lietuvoje (Vilniuje 1982, 1989, 2002, 2007, 2018 m.) ir užsienyje (Čikagoje 1967, 1972–1973, 1978–1979 m., Vašingtone 1980 m., Maskvoje 2003 m.). Kūriniai įtraukti į Meno instituto Čikagoje, Meno instituto Mineapolyje, Kongreso bibliotekos Vašingtone, Lietuvos fotomenininkų sąjungos kolekcijas.

Jonas Dovydėnas. Iš serijos „Sugrįžimas į paliktą kraštą (1996–2002)

Jonas Dovydėnas. Iš serijos „Sugrįžimas į paliktą kraštą (1996–2002)

Parodoje eksponuojami originalūs atspaudai iš Lietuvos fotomenininkų sąjungos archyvo.

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

Paroda veiks iki kovo 31 d.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!