Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2023 m. 4 rugpjūčio d. 12:04
Į „Menininko anketos“ klausimus atsako dailininkas Artūras Rožkovas

Artūras Rožkovas „Miestas be kamščių”

„Menininko anketa“ – išskirtinė „Vilniaus galerijos“ portalo rubrika. Jos pašnekovai turi galimybę iš daugiau nei dvidešimties paruoštų klausimų išsirinkti juos labiausiai dominančius. Šįkart į klausimus atsako dailininkas – svieto margintojas – Artūras Rožkovas.

Kaip apibūdintumėte savo kūrybą? Kas paskatina jus kurti? Kas ir kodėl tampa jūsų kūrybos objektu, tema, motyvais?

Nuoširdi vištos kojos, kreivos akies, ožio kanopos technika, įtakota pasaulio folkloro, pasąmonės srauto, elitizmo neigimo ir kataligės (nenumaldomas kačių piešimo noras). Kurti skatina kosminė nežinomybė, keistos nuojautos, gamta, minkštas ir kietas rokas bei draugai. Motyvai visokie – kaukės, mitinės būtybės, jūra (nes dabar gyvenu Klaipėdoje), meilė ir šviesus liūdesys. Nežinau, kodėl.

Kokie kūrėjai darė arba iki šiol daro jums įtaką? Kurių menininkų darbai, filosofija artimiausia jūsų idėjoms?

Christine Sefolosha, Joseph Cornell, Tony Fitzpatrick, Tin Can Forest duetas, Tove Jansson, Lena Leonor Fini, Jean Giraud (Moebius), Clive Barker, Marjorie Cameron Parsons Kimmel, Anton Hudo.

Kur studijavote ir kas buvo/yra jūsų pagrindiniai mokytojai? Koks jūsų santykis su dėstytojais ir kokia jų įtaka kūrybai?

Studentavau Vilniaus dailės akademijos Grafikos Katedroje, Mikalojus Vilutis ir Rimvydas Kepežinskas suteikė visišką laisvę.

Artūras Rožkovas. Fot. Eglė Deltuvaitė

Koks jūsų santykis su lietuviškąja meno tradicija? Kurie mūsų šalies kūrėjai jus žavi labiausiai?

Vaikystėje labai paveikė Stasio Eidrigevičiaus, Birutės Žilytės, Kęstučio Kasparavičiaus iliustruotos knygos. Iki šiol mėgstamiausias  A. Žmuidzinavičiaus Velnių Muziejus, iš ten turbūt atėjo meilė tautodailei, ypač medžio drožiniams. O dabar keletas inspiruojančiųjų – Upė Pilitauskaitė (balandos), Aleksandr Nazimov, Genadij Fedorovič (Roheline Bear), Lena Klyukina, Simonas Nekrošius, Tomas Terekas, Laima Stasiulionytė (who are you), Raminta Juozapavičiūtė (Maivyda), Gustas Jagminas, Andrius Makare Makarevičius.

Kokie jūsų mėgstamiausi rašytojai, mylimiausios ar didžiausią įtaką padariusios knygos (nebūtinai grožinės)? Koks jūsų / jūsų kūrybos santykis su literatūra? Galbūt, turite sau įsimintinų literatūrinių ištraukų, citatų, imponuojančių veikėjų? Gal net galėtumėte sugretinti save su vienu iš jų?

China Miéville knygos „Perdido Street Station“, „The Scar“, „Iron Council“, Bruno K. Öijer poezijos rinktinės „Kol nuodai veikia“, „Sidabro Juodumo“, David Lynch and Kristine Mckenna „Room to Dream“, Italo Calvino „Nematomi miestai“, Andrzej Stasiuk „Pakeliui į Babadagą“, Bruno Schulz  „The street of Crocodiles and Other Stories“, Thomas Ligotti „Songs of Dead Dreamers and Grimscribe“, Chuck Palahniuk „Stranger Than Fiction: True Stories, Survivor,Haunted“, Jeff VanderMeer  „Southern Reach Trilogy“, Ernestas Noreika „Andalūzijos Šuo“, „Akvanautai“, „Apollo“, Billy Childish  „Gun in My Father’s Hand, Selected Lyrics 1977-2006“, Edgar Lee Masters „Spūn Riverio antologija“.

Artūras Rožkovas „Kaukas”

Ar galėtumėte išvardinti 3-5 (arba daugiau) labiausiai patikusius filmus? Ar turite mėgstamų kino režisierių? Koks jūsų / jūsų kūrybos santykis su kinu, dramaturgija, video menu? Ar jūsų kūrybai būdingas siužetiškumas?

Jan Švankmajer – Conspirators of Pleasure

Panos Cosmatos –  Mandy

Robert Eggers – Lighthouse

Brandon Cronenberg – Possessor

Alex Garland – Men

Brothers Quay – The PianoTuner of EarthQuakes

Wes Anderson – Asteroid City

Ari Aster – Beau Is Afraid

Emma Tammi – The Wind

Denis Villeneuve – Enemy

Ridley Scott – Blade Runner

Stranger Things

Kokios muzikos klausote? Kokie atlikėjai, grupės yra jūsų klausomų dainų sąrašuose? Koks jūsų / jūsų kūrybos santykis su muzika? Ar (ir jei taip – ko?) klausote kūrybinio proceso metu? Jei jūsų gyvenimas turėtų garso takelį, kokia daina, muzikos kūrinys tai būtų?

Susiję:

Hillary Woods – Colt

Swans

Tor Lundvall

Current 93

Keeley Forsyth – Limbs ir Debris albumai

Aqndra Ljos

Vilkduja

Lapkričio Dvidešimtosios Orkestras

Emma Ruth Rundle

Portishead

Chelsea Wolfe

Judas Priest

Semanat

Artūro Rožkovo darbo kampelis

Ar jautriai reaguojate į kritiką? Ar yra tekę sulaukti neigiamų atsiliepimų? Kaip vertinate Lietuvos meno kritikos situaciją šiandien? Kieno nuomonė, kalbant apie jūsų kūrybos vertinimą, jums svarbiausia? Ką laikote didžiausiais autoritetais šioje srityje?

Kritikos beveik nesulaukiu, spėju, žmonės randa, ką rimčiau kritikuoti. O įdomiausius ir nuoširdžiausius komentarus apie savo kūrybą girdžiu iš vaikų.

Kokie jūsų kūrybiniai ateities planai? Didžiausia siekiamybė?

Kiekvienuose namuose patalpinti  po katiną, žuvį ar baubuką – naminuką.

Ko palinkėtumėt, kokį patarimą duotumėt jaunajam menininkui?

Palinkėčiau stilingai pasenti su laiku.

 

https://www.instagram.com/arturasrozkovas/

Artūras Rožkovas „Žuviukai”

Artūras Rožkovas „Medis”

Artūras Rožkovas „Dviese”

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!