Idėjų konkursas tęsis iki birželio, o 2021 metais prasidėtų kelis metus truksiančios pastato statybos. Planuojama, kad į pirmą koncertą vilniečiai ir miesto svečiai naujojoje salėje bus pakviesti jau 2023 metais, kai švęsime Vilniaus 700 metų gimtadienį.
„Nacionalinė koncertų salė „Tautos namai“ yra vienas svarbiausių planuojamų kultūrinių objektų sostinėje. Kviečiu viso pasaulio tarptautines, pasaulinio garso architektų komandas į Vilnių kurti šiuolaikišką simfoninės muzikos koncertams, pramoginėms veikloms ir laisvalaikiui leisti skirtą erdvę. Pastato architektūra turėtų tapti nauju miesto ženklu – skambančiu, įkvepiančiu, išlaisvinančiu iš siaurų supratimo rėmų ir atspindinčiu laikmetį,“ – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Sostinės meras kartu su kultūros ministru Mindaugu Kvietkausku, Tarptautinės architektų sąjungos generaliniu sekretoriumi Serban Tiganu ir Lietuvos architektų sąjungos pirmininke Rūta Leitanaite pasirašė oficialų kreipimąsi į pasaulio architektus. Profesionalai kviečiami dalyvauti tarptautiniame architektūriniame konkurse ir projektuoti daugiau nei pastatą – tikimasi, kad „Tautos namų“ vardu pavadintoje salėje vyks įspūdingi, pasaulinio garso kultūriniai renginiai, o ši erdvė virs Europos kultūros židiniu.
„Tai unikali idėja ir proga viso pasaulio architektams prisidėti prie Vilniaus istorijos kūrimo. Organizuoti tokius tarptautinius konkursus yra labai atsakinga ir sunku. Tačiau istorija rodo, kad būtent toks kelias veda į sėkmę. UNESCO, kartu su Lietuvos architektų sąjunga, darė viską, kad atsirastų sąlygos tokiems konkursams. Manau, šiandien Vilniui istorinis įvykis, kai pastatas pradeda savo istoriją. Dėl šio konkurso man gaila tik vieno dalyko – kad negaliu pats jame dalyvauti“, – sakė Tarptautinės architektų sąjungos generalinis sekretorius Serban Tiganas.
Architektūrinio konkurso dalyviai turės suprojektuoti patį pastatą, dvi koncertines sales, erdves barams, erdvų vestibiulį su vaizdu į įspūdingas miesto panoramas ir patalpas įvairiai kitai kultūrinei veiklai. Numatomas koncertų salės projektavimo paslaugų ir statybos darbų biudžetas siekia 52 mln. eurų. Į šią sumą įtrauktos visos su objekto projektavimu, statyba ir įrengimu bei sklypo tvarkymu susijusios išlaidos.
Nepaisant siekiamo šiuolaikiškumo ir vakarietiškos kokybės, konkurso sąlygose numatyta, kad dalyvaujančios komandos turėtų suprasti ir pastato vietos reikšmę bei istorinį kontekstą – šiuo metu ant Tauro kalno esantys Profsąjungų rūmai kadaise turėjo būti J. Basanavičiaus sumanytais Tautos namais.
„Pateiktas idėjas architektūriniam konkursui vertins tarptautinė komisija: architektai ir kiti profesionalai iš Austrijos, Ispanijos, Nyderlandų, Šveicarijos ir Lietuvos. Idėja laimėtoja turėtų atspindėti, perteikti lengvai transformuojamą viešąją erdvę, skirtą edukacijai – kintančioms ekspozicijoms, susitikimams, kūrybinėms dirbtuvėms ir kitomis veikloms, susijusioms su Tautos namų idėja bei Lietuvos atminimo istorija“, – teigia Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė.
Architektūrinės idėjos konkursas tęsis pusmetį – siųsti idėjas, užduoti klausimus architektai galės iki 2019 metų birželio 25 dienos, rugsėjį numatomas rezultatų paskelbimas ir siųstų projektų paroda visuomenei. 2020–2022 metais numatomos pastato statybos, o pirmasis koncertas naujojoje erdvėje suskambės 2023-aisiais. Pagal sostinės savivaldybės parengtas architektūrinės idėjos konkurso sąlygas, naujajame pastate bus iki 1700 vietų didžioji ir 500 vietų mažoji koncertų salė. Architektūros konkursas rengiamas bendradarbiaujant su Tarptautine architektų sąjunga, Lietuvos architektų sąjunga ir Lietuvos kultūros ministerija.