Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2022 m. 1 gruodžio d. 16:34
Rygos muziejai ir meno parodos gruodį
Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Štai ir atėjo žiema, o kartu su ja ir šventinė nuotaika ir kalėdinis šurmulys. Neabejojame, kad daugelis jūsų planuoja trumpas keliones šiuo laikotarpiu, ir patikiname, kad Ryga – pilna kalėdinių stebuklų ir grožio. Apėję miestą, skirkite laiką meno muziejams ir galerijoms, peržiūrėkite, kiek daug įdomių parodų vyksta ir leiskitės į kelionę. Rygos muziejai ir meno parodos gruodį laukia Jūsų!


Latvijos nacionalinis dailės muziejus

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Paroda „Imanto Lancmaņio menas“
2022 11 12–2023 02 26

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Imanta Lancmana. Autoportretas prie Sejas ąžuolo 2019 m. rugsėjo 27 d. 2021 m. Aliejus, drobė. LNMM kolekcija. Fot. Normunds Braslinš

Nors Imanto Lancmanio kūrybą galima priskirti prie šiuolaikinės postmodernios tapybos, pats menininkas savo kūrybą priskyrė priekonceptualaus romantizmo. Senųjų amatų palikimo supratimas, gamtos studijos ir ryški vaizduotė – visa tai paveikė jo kūrinių vaizdinius.

Latvijos nacionalinio dailės muziejaus Didžiojoje salėje pagal temas sugrupuoti Imanto Lancmanio paveikslai, sukurti nuo 1958 m. Imants Lancmanis 1966 metais baigė Latvijos dailės akademijos tapybos katedrą. Nuo tada jis išugdė savo individualią rašyseną ir įkūnijo savo pasaulio viziją visuose klasikiniuose tapybos žanruose. Kelis paveikslų ciklus – kūrinius Biblijos tema ir iš „Ąžuolų“ciklo – žiūrovas pamatys pirmą kartą. Parodoje taip pat eksponuojami portretai, kamerinio stiliaus natiurmortai ir peizažai.
Daugiau apie parodą.

Paroda „Gyvenimas šia akimirka. Jāzepo Grosvaldo menas“
2022 08 28–2023 01 08 

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Jazeps Grosvalds. Bagdado turgus. 1919 m. Drobė, aliejus. LNMM kolekcija. Fot. Normands Braslinš

Paroda „Gyvenimas šia akimirka. Jāzepo Grosvaldo menas“ per paveikslus, piešinius ir objektus pasakoja apie įvairiapusio latvių menininko Jāzepo Grosvaldo gyvenimą ir kūrybą.

Jāzepas Grosvaldas (1891–1920) laikomas modernizmo Latvijos mene pradininku, savo mene sėkmingai derinusiu europietiškumą ir tautiškumą.

Parodos pagrindas – Vermlando muziejaus kolekcijoje esančios Jāzepo Grosvaldo kompozicijos iš Pirmojo pasaulinio karo metu sukurtų ciklų „Archers“ ir „Eastern“. Antrojo pasaulinio karo metais šie kūriniai iškeliavo į Švediją, kur emigravo Jāzepo Grosvaldo seserys. XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio pabaigoje sesuo Margareta Groswalde, besirūpinanti paveldo išsaugojimu, padovanojo Vermlando muziejui 221 Jāzepo Grosvaldo kūrinį.
Daugiau apie parodą.

Birutos Baumanės paroda „Meilė ir gyvenimas“
2022 09 16–2023 01 08 

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Biruta Baumane. Grupas portrets. 1969 m. Drobė, aliejus. LNMM kolekcija. Vieša foto

Biruta Baumanė (1922–2017) gimė prieš šimtą metų, ir 70 metų ji tapė. Latvijos mene tai dinamiškas tapybos ir gyvenimo derinys. Galbūt Baumanės menas yra vienas asmeniškiausių, o meno objektas jame – ji pati. Gyvenimas yra gražesnis už meną, bet tapyti – tai gyventi. Biruta Baumanė yra su tais, kuriuos jaučia ir piešia tai, ką atliepia jos širdis.
Daugiau apie parodą.

Paroda „Skulptorė Lea Dāvidova-Medene“
2022 09 30–2023 02 05

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Skulptorė Lea Dāvidova-Medene su operos solisto Jano Zaberio portretu.

Parodoje akcentuojama viena stipriausių XX amžiaus antrosios pusės Latvijos skulptūros figūrų – Lea Dāvidova-Medene (1921–1986), kurią pelnytai galima vadinti nepralenkiama portreto žanro plėtotoja Latvijos mene.
Daugiau apie parodą.

Paroda „12 fotografų / 125 fotografijos / 10 serijų
2022 02 19–2022 12 31

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Parodoje eksponuojami XX a. 60–90 metų fotografijų serija ir atskiri fotografijos darbai iš Latvijos nacionalinio dailės muziejaus (LNMM). Kolekciją sukūrė Gunārs Binde, Māra Brašmane, Uldis Briedis, Zenta Dzividzinska, Andrejs Grants, Gunārs Janaitis, Gvido Kajons, Valts Kleins, Sarmīte Kviesīte, Aivars Liepins, Inta Ruka ir Egons Spuris.
Daugiau apie parodą.

Paroda „Vertybių ženklai
2022 10 09–2023 01 15

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Paroda, skirta Latvijos banko šimtmečiui, sukurta bendradarbiaujant su Latvijos nacionaliniu dailės muziejumi, kviečia vertinti pinigus ne tik kaip neatskiriamą racionalaus ekonominio pasaulio dalį, bet ir kaip ilgalaikį kultūros ir istorijos simbolį, Latvijos tautos istorijos ir dvasinių vertybių įkūnijimą. Legendinė sidabrinė penkių latų moneta, liaudyje vadinama Milda – ryškus Rihardo Zariņšo meninis kūrinys – kiekvienam latviui asocijuojasi su šalies nepriklausomybe, yra gerbiama, paveldima iš kartos į kartą ir iki šiol yra atpažįstamas Latvijos ženklas.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti Latvijos nacionalinį dailės muziejų:


Dailės muziejus „Rygos birža“

Doma laukums 6, Rīga

Antonio Francesco Brinos paveikslas „Dievo Motina su vaiku“
2022 12 01–2023 01 16

Antonio Francesco Brina

Antonio Francesco Brina (Antonio Francesco Brina). Dievo Motina su vaiku. Fragmentas. XVI a 2-oji pusė. Medinė plokštė, alyva. Privati Giorgio Barati kolekcija, Milanas. Vieša foto

Dailininkas Antonio Francesco Brina (Antonio Francesco Brina / Del Brina / Brini, 1540–1586) – Renesanso ir manierizmo meistras, gyvenęs ir dirbęs Florencijoje, savo talentą ugdęs globojant Michele Tosini (1503–1577). Jo darbų galima rasti Florencijos ir Vinci bažnyčiose (Florencijos Santa Felicita bažnyčia; Vinci Santa Croce bažnyčia ir kt.), įvairių šalių muziejuose (Prado, Uffizi ir kt.) bei privačiose kolekcijose (G. Barati). ir kt.).

Nuo 2022 m. gruodžio 1 dienos dailės muziejuje „Rygos birža“ bus eksponuojamas menininko paveikslas „Dievo Motina su vaiku“, kuriam į muziejų atkeliauti padėjo Giorgio Barati antikvarinės parduotuvės depozitas.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti muziejų „Rygos birža“:


Taikomojo meno ir dizaino muziejus

Skārņu iela 10, Rīga

Paroda „Amatai
2022 10 14–2022 12 30

Rygos muziejai ir meno parodos gruodį

Vera Viduka. Vasara.

Paroda „Amatai“ kviečia iš XXI amžiaus perspektyvos susipažinti su kelių Latvijos tekstilininkų kartų palikimu, saugomu Dekoratyvinio meno ir dizaino muziejaus kolekcijose, apžvelgdama Latvijos tekstilės meno raidą ir atskleidžianti įvairiapusę, spalvingą ir stulbinančiai individualią meno stilių apžvalgą.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti Taikomojo meno ir dizaino muziejų:


Romano Sutos ir Aleksandros Beļcovos muziejus

Elizabetes iela 57a, dz. 26, Rīga

Paroda „Ludolfas Libertas – art deco teatro karalius. II dalis“
2022 09 27–2023 02 25

Ludolfas Libertas

Ludolfas Libertas meno paroda

Ludolfas Libertas (1895–1959) buvo vienas ryškiausių XX amžiaus 2–4 dešimtmečių teatro menininkų. Jo sukurti spektakliai išsiskiria išraiškinga fantazija, ryškiomis spalvomis ir formų turtingumu.

Libertas pasižymėjo ypatingu gebėjimu suvokti publikos troškimus, mokėjo scenoje užburti magišką pasaulį, stebinantį ir jaudinantį tiek kritikus, tiek žiūrovus. Pakėlus uždangą, Liberto scenografijos dažnai buvo sutinkamos ovacijomis, net šiandien žiūrint į šių spektaklių scenografijos eskizus ir nuotraukas toks jaudulys suprantamas.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti Romano Sutos ir Aleksandros Beļcovos muziejų:


Meno centras „Zuzeum“

Lāčplēša iela 101, Rīga

Latvijos meno paroda ir aukcionas, bendradarbiaujant su „Artembassy“
2022 11 28–2022 12 10

Parodoje bus galima apžiūrėti ir įsigyti iškilių Latvijos menininkų, kurių kasdien viešumoje negalima pamatyti, kūrinius. Tai unikali galimybė turėti meno kūrinį, kuris anksčiau buvo didžiausios pasaulyje Latvijos meno kolekcijos „Zuzāns“  ir pirmaujančios Baltijos šalyse meno ambasados „ArtEmbassy“ atstovybėje. Speciali paroda, surengta parodų rūmuose „Zuzeum“, leis įvertinti esminį Latvijos meno paveldą ir susipažinti su meno rinkoje dar nematytais meno kūriniais.
Daugiau apie parodą.

Zandele“ meno mugė
2022 12 16–2023 01 08

Šį Kalėdų sezoną meno centre „Zuzeum“ vyks antroji „Zandele“ meno mugė, kurioje bus pristatoma daugiau nei 1000 Latvijos menininkų kūrinių – tapybos, grafikos, dekoratyvinės dailės, plakatų, porceliano, parodų katalogų ir knygų iš „Zuzāns“ kolekcijos.

Šiuolaikinio meno mugės populiarėja visame pasaulyje kaip būdas skatinti meno prieinamumą. „Zandele“ sukurta kaip būdas susidominti Latvijos menu ir tapti pirmuoju žingsniu kuriant privačias kolekcijas. Mūsų tikslas – padaryti meną prieinamą visiems. Kūrinių kainos sieks nuo dešimties iki kelių tūkstančių eurų.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti meno centrą „Zuzeum“:


Meno galerija MuseumLV ir kultūros centras Grata JJ

Andreja Pumpura iela 2, Rīga

Personalinė Julijos Eresco paroda „SOS. Gyvenimas yra svarbus“
2022 10 28–2023 01 11

Jūlija Eresko

„Dabartį fiksuoju kaip artefaktą, įtraukdama ją į ateitį ir siūlau pažvelgti į sceną, kurioje vienintelis išbrauktas kintamasis pateiktoje lygtyje yra žmogus. Žmogus, tapęs artefaktu.

Neatmesdama dabarties, nekurdama naujos realybės, kviečiu pažvelgti į tikėtiną ateitį ir įvertinti praradimą – civilizacijos, sukūrusios mokslą ir religiją, meną ir mediciną, technologijas ir sportą… Civilizacijos, kurios egzistavimas šiuo metu sparčiai artėja prie neapgalvoto savęs naikinimo žingsnio.

Siūlau susidaryti savo nuomonę apie kiekvieno žmogaus gyvenimo vertę, apie šiuolaikinės civilizacijos egzistavimo išskirtinumą ir pasiekimus bei, remiantis patirtimi ir praeities paveldu, pasirinkti gyvenimo kryptį. Kiekvienas gyvenimas yra svarbus. Kiekvienas gyvenimas turi vertę. Bet koks gyvenimas dabar yra svarbus“.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti meno galeriją MuseumLV ir kultūros centrą Grata JJ:


Šiuolaikinio meno centras „Kim?“

Sporta iela 2 k-1, Rīga

Evelīnos Deičmane personalinė paroda „Tanzorgan
2022 11 04–2023 01 31

 

Evelīna Deičmane

Evelīna Deičmane. „Retrospektyvus malonumas”.

Trečioji Evelinos Deičmane personalinė paroda šiuolaikinio meno centre „Kim?“ yra giliai asmeninis / jautrus rūpestis, kurį vis dėlto motyvuoja socialiniai procesai – susitvarkyti su meno būtimi ir išlikti gyvam.
Daugiau apie parodą.

Leonardo Laganovskio paroda „Moters galeristės portfelis“
2022 11 04–2023 01 29

1995 m. viešėdamas Berlyne, Leonardas Laganovskis Barbaros Weiss galerijos patalpose surengė fotografijų serijų parodą, perteikiančią „šiuolaikinės vokiečių galerininkės“ įvaizdį. Jam šis naujai atrastas vaidmuo susiejo meno ir pinigų tarpusavio santykių / priklausomybės dinamiką su ypatingu režimo ir veiklos, reikalingos įvaizdžiui, jaunystei, psichinei ir fizinei sveikatai palaikyti, supratimu. Galima ginčytis, kad Laganovskis šiandien galėtų sukurti serialą.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti šiuolaikinio meno centrą „Kim?“:


Rygos Art Nouveau stiliaus muziejus

Alberta iela 12, Rīga

Nuolatinė ekspozicija

Rygos Art Nouveau stiliaus muziejus

Muziejaus kolekciją sudaro art nouveau stiliaus objektai, pagaminti arba naudoti Rygoje ir Latvijos teritorijoje XX amžiaus pradžioje. Tarp surinktų objektų yra baldų, interjero dizaino ir taikomosios dailės dirbinių, drabužių ir aksesuarų, meno kūrinių, namų apyvokos daiktų, fotografijų, dokumentų, spaudinių, paminklų, susijusių su Konstantino Pēkšeno gyvenimu, kūryba ir kt.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti Rygos Art Nouveau stiliaus muziejų:


Galerija „Art Platz“

Alberta iela 4-9, Rīga

Andrea Michaela Weiss personalinė paroda „Blyksnis dėl empatijos“
2022 11 01–2023 02 15

Andrea Michaela Weiss

Susiję:

Šiuolaikinio meno atstovės Andrea Michaela Weiss personalinę parodą „Flash for empathy“ sudaro devynios didelio formato abstrakčios kompozicijos, kurios persmelkia asmeninį menininkės emocinį pasaulį, jos požiūrį ir žinią, kuria nori pasidalinti su publika. Pagrindinė kūrybos tema – šiuolaikinis pasaulis, žmonių santykiai ir būtis.

Andrea M. Weiss yra menininkė iš Miunsterio, Vokietijos. Surengė 11 personalinių parodų, dalyvavo grupinėse parodose Vokietijoje, Ispanijoje ir Šveicarijoje. Ji taip pat eksponavo savo darbus vienoje reikšmingiausių šiuolaikinio meno parodų Šiaurės Vokietijoje „NordArt“ (Kunstwerk Carlshütte).
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti galeriją „Art Platz“:


Galerija „ISSP“

Berga Bazārs, Marijas iela 13 k.3, Rīga

Reinio Hofmanio paroda „Kambarys Nr. 13 / Room No. 13“
2022 11 17–2023 01 12

Reinio Hofmanio paroda

Parodoje eksponuojama per ilgus metus kurta fotografijų serija, kurioje autorius daugiausia dėmesio skyrė įvairių, dažniausiai nuo mūsų paslėptų, erdvių vizualiniam tyrinėjimui.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti galeriją „ISSP“:


Meno centras „Digital Art House“

Skolas iela 2, Rīga

Multimedijos parodos – tai naujas būdas patirti meną: grandiozinio mastelio pasaulinio garso menininkų paveikslų projekcijos, animuotos skaitmeninių menininkų, lydimos kvapą gniaužiančios muzikos. Visa tai – ramioje, modernioje atmosferoje. Nebūtina būti meno žinovu ar turėti tapybos technikų žinių, kad apsilankęs parodoje gautum teigiamų emocijų vandenyną.

„Išsvajotoji Japonija“

Paroda paremta pasauliniu reiškiniu tapusia Japonijos vizualiųjų menų (1600–1868) kryptimi – ukiyo-e graviūromis.
Vėliau graviūros sužavėjo madingus Europos menininkus, būtent iš jų impresionistai sėmėsi įkvėpimo, perėmė naujus išraiškos būdus.

Pažodiniu vertimu ukiyo-e reiškia „plaukiojantis pasaulis“, iš pradžių vadintas „mirtinguoju pasauliu“. Vėliau buvo persigalvota ir pradėta suvokti kaip „prabėgančių malonumų pasaulis“ ir „meilės pasaulis“.

Ukiyo-e spaudiniai dėl savo plataus paplitimo Edo laikotarpiu (dabartinis Tokijas) yra sąlyginai pigūs. Iš pradžių jie turėjo grynai utilitarinę funkciją: reklamavo įvairaus populiarumo ir prestižo linksmų kvartalų gyventojų paslaugas, vaizdavo kabuki teatro aktorius, iliustravo visokią fantastiką.

„Digital Art House“ meno erdvėje ukiyo-e kryptis bus pristatyta kaip žavus panardinimo šou, lydimas muzikos.

Parodos trukmė: 37 min.

Daugiau apie parodą.

„Nuo Monet iki Kandinskio“

Multimedijos ekspozicija vienija 14 žymiausių modernizmo atstovų šedevrus – XIX–XX a. meno judėjimų kolekciją.
Unikali animacinių paveikslų kompozicija su muzikos akompanimentu sukuria nuostabią atmosferą, panardinančią žiūrovus į genialių protų kuriamą pasaulį.

Paroda kviečia keliauti į XIX amžiaus pabaigos ir XX amžiaus pradžios meno pasaulį, kai kultūra ir visuomenė patyrė nepaprastų globalių įvykių. Tuo metu šiems didiesiems menininkams pavyko atrasti neišsenkamą prasmės šaltinį, kuriame „tradicija“ matė tik chaosą ir kvailumą.

Jų paveiksluose yra begalė vizualinių galvosūkių, kurie žiūrovą panardina į netikėtų kontrastų ir ryškių, nepamirštamų emocijų labirintą. Šiandien, pasitelkus skaitmenines technologijas, šie paveikslai įgauna naują gyvenimą ir prasmę.

„Digital Art House“ leidžia žmogų perkelti į kitą erdvę ir pasinerti į genijų Monet, Kandinsky, Edgar Degas ir daugelio kitų darbus, apsuptus šviesos ir garso šokio. Tai kelionė į modernizmo pasaulį per technologijas, kurios apšviečia ir formuoja visiškai naują požiūrį į meną.

Parodos trukmė: 57 min.
Daugiau apie parodą.

„Savaitės paroda“

Mėgstate staigmenas? Ateikite į „Digital Art House“ savaitės parodą. Kiekvieną savaitę parodome parodą, kurios tvarkaraštyje nėra. Tai bus tiesiog maloni staigmena.
Galite paskambinti į „Digital Art House“ ar parašyti žinutę į pokalbio meniu – ir sužinosite, kuri savaitės paroda šiandien! Savaitės paroda atnaujinama kas septynias dienas!
Daugiau apie parodą.

Karlio Rudevich paroda „Čigonų palikimas“

Čigonų istorija drobėse – pirmą kartą „Digital Art House“ viršutiniame hole veiks romų tautybės menininko ir poeto Karlio Rudevich paroda.
Daugiau apie parodą.

Kaip rasti meno centrą „Digital Art House“:


Šioje apžvalgoje pateikiame 2022 metų gruodžio mėnesio Rygos meno muziejų ir parodų sąrašą, o visus su šiomis parodomis susijusius straipsnius bei naujausius mėnesinius muziejų ir parodų sąrašus rasite skiltyje Rygos muziejai ir parodos.

Ką pamatyti Rygoje, kai visos meno parodos aplankytos? Čia rasite 10 įdomiausių Rygos objektų, kuriuos parinkome Jums.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!