Antika – senovės istorijos laikotarpis, trukęs apytiksliai nuo 1250 m. pr. m. e. iki Vakarų Romos imperijos žlugimo 476 m. Geografiškai apima senovės Graikiją ir Romos imperiją. Žymiausi antikos laikotarpio atstovai Graikijoje: Homeras, Sokratas, Aischilas, Sofoklis, Ezopas, Hesiodas, Euripidas ir Aristofanas.
Nuo antikos neatskiriamas reiškinys – graikų teatras. Jame žiūrovai stebėjo nuo ryto iki vakaro trunkančias komedijas, tragedijas ir satyras. Graikų teatrai išsiskyrė ypatinga architektūra ir struktūra. Graikai statė atviras konstrukcijas, nes tikėjo, kad stebėdami spektaklius gamtoje bus arčiau dievų. Sėdimoji dalis buvo puslankio formos, todėl žiūrovai iš visų vietų galėjo puikiai matyti ir girdėti spektaklius.
Teatro statinio sudedamosios dalys:
Orchestra – apvalios formos aikštelė, kurioje veikė choras ir vaidino aktoriai. Orchestros viduryje stovėjo altorius (thymele), skirtas Dionisui pagerbti.
Auditoriumas (theatron) – šlaitas, skirtas žiūrovams atsisėsti. Pradžioje sėdėta tiesiog ant žemės, vėliau buvo statomi mediniai suolai, o nuo 499 m. pr. Kr. pradėti statyti akmeniniai ar marmuriniai stacionarūs suolai. Pirma auditoriumo eilė dažniausiai buvo marmurinė. Joje sėdėdavo svarbiausi miesto žmonės.
Skenė (skene) – už orchestros buvusi vieta, turėjusi keletą funkcijų. Ant jos vaidino aktoriai, o uždengtoje dalyje buvo laikomi įvairūs įrenginiai, mašinerija, persirenginėjo aktoriai.
Parodai (parodos) – du įėjimai.
Delfų teatras | U. Sėjūnaitės nuotr.
Papildomai teatruose buvo naudojami šie elementai:
Mechane – specialus kranas, skirtas nuleisti aktorius į orchestrą (deus ex machina)
Ekkyklema – platforma su ratais, skirta į sceną įvežti mirusius personažus, kadangi graikai mirties scenų publikai nerodė.
Pinakes – piešiniai, padedantys sukurti bendrą vaizdą, nurodyti veiksmo vietą.
Periaktos – lengvai ir greitai sukinėjamos, trišonės prizmės formos dekoracijos.
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.
Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!
Ačiū!
Jūs sėkmingai prisijungėte prie naujienlaiškių prenumeratos.