Menas. Kultūra. Laisvalaikis
Publikuota: 2019 m. 10 kovo d. 10:34
Tibetas ir jo žmonės

Kovo 10 dieną minimas Nacionalinio tibetiečių sukilimo šešiasdešimtmetis – būtent tiek metų praėjo nuo 1959-ųjų, kai tūkstančiai žmonių Himalajų kalnuose esančiame Tibete pareikalavo kinų patraukti savo ginkluotąsias pajėgas iš regiono ir grąžinti po Antrojo pasaulinio karo prarastą nepriklausomybę.

Lasoje prasidėjęs sukilimas buvo numalšintas jėga, o Tibeto budizmo dvasinis lyderis Dalai Lama kartu su tibetiečių miniomis turėjo bėgti iš savo gimtojo krašto. Nors šiandien nė viena valstybė nėra pripažinusi Tibeto, kaip okupuotos valstybės, visame pasaulyje paplitusio judėjimo už Tibeto nepriklausomybę („Free Tibet“ savo veiklą pradėjo 1987 metais Londone) atstovai, daugybė kitų solidarių grupių ir pavienių žmonių vis dar siekia istorinio Tibeto atkūrimo. Taiki pasaulio bendruomenė ne kartą reiškė susirūpinimą dėl žmogaus teisių minėtame regione pažeidimų, religinių ir kultūrinių suvaržymų. Tuo tarpu Kinija tokią poziciją vertina kaip kišimąsi į šalies vidaus politiką.

Vilniuje Tibeto sukilimo minėjimai organizuojami jau dešimtmetį, Užupyje yra Tibeto skveras, o Tibeto dvasiniam lyderiui Dalai Lamai, ne kartą apsilankiusiam Vilniuje, suteiktas Užupio respublikos garbės piliečio vardas.

Daugiau apie Tibetą ir į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktus Potalos rūmus skaitykite čia, o žemiau kviečiame pamatyti įsimintiniausias „Vilniaus galerijos“ fotoreportažų iš Tibeto akimirkas (su aprašymais).

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.

Užsiprenumeruokite ir gaukite aktualiausius bei populiariausius straipsnius meno, kultūros ir laisvalaikio temomis tiesiai į savo el. pašto dėžutę!